| SCOOBY DOO a întrebat:

Cum se joaca 66 cu carti unguresti?

Răspuns Câştigător
| Francesca17 a răspuns:

Buna happy!
Cred ca te pot ajuta!
Jocul de carti se numeste 66 sau cruce.
Crucea este un joc de pariere care poate fi jucat individual (fiecare pentru el) in doi, trei sau patru sau in perechi de cate doi. jucatori Numarul maxim de jucatori admisi la un joc de cruce este de patru. Pentru acest joc se utilizeaza pachetul de carti unguresti din care se exclud optarii si septarii, iar numarul de carti ramase in joc va fi de 24.

De obicei, daca un jucator are mai multe carti de aceeasi culoare si de valori relativ mari, va licita mai mult.
Tromful duce tot. Tromful mai mare va duce orice alt tromf de valoare mai mica. La fiecare mana, atunci cand primul jucator cere o anumita culoare, ceilalti sunt obligati sa puna jos o carte de culoarea ceruta. Daca unul dintre jucatori nu are aceasta culoare, este obligat sa puna pe masa de joc un tromf, iar daca nu are, orice alta culoare.
Cartile de joc de la cea mai mare la cea mai mica sunt urmatoarele:

As = 11 puncte
Zece =10 puncte
Popa =4 puncte
Dama =3 puncte
Doier =2 puncte
Noua =0 puncte

Ca si posibilitate de a cumula un numar mare de puncte este aceea de a avea un anunt (casatorie). Daca un jucator are in mana o dama si un popa de aceeasi culoare si e randul sau sa initieze o mana si sa dea o carte, poate "anunta".
Se pune o carte jos, fie dama fie popa, iar la punctele finale i se vor aduna jucatorului care a avut anunt inca 20 de puncte(anuntul de tromf e de 40 de puncte).

Daca in joc nu sunt tromfi, o mana poate fi dusa de cartea de valoarea cea mai mare, daca ea este de aceeasi culoare ca si prima carte ceruta din manrespectiva. Prima carte pusa jos poate duce celelalte carti daca ele nu sunt date la culoarea ceruta de primul jucator. Daca se cere tromf si unul dintre jucatori nu are, el poate pune jos orice carte.
La sfarsitul partidei, se calculeaza in mod automat punctajul fiecarui jucator sau al fiecarei echipe in parte.
Sper ca te-am ajutat!
Funda puppy dog eyes?

2 răspunsuri:
| Gabi_Pipera_1972 a răspuns:

Da

| Spiridon_Bobeica_1954 a răspuns:

Se joaca in 2 3 sau 4