| anutza3000 a întrebat:

Cum se joaca Mata pe culori si inghetata(cu mingea)

3 răspunsuri:
| Lαrisα a răspuns:

Cum adica cu mingea?

| Lαrisα a răspuns:

Mâţa pe culori : Se alege dintre copii o pisica care va alerga sa-i prinda pe ceilalti. Cand un copil oboseste, se opreste si spune o culoare, ramanand nemiscat, pana cand unul dintre copii se va apropia si il va atinge pe mana. Pisica isi va gasi alt copil dupa care sa alerge. Daca reuseste sa-l prinda, acesta va deveni pisica si jocul continua. Copiii trebuie sa fie atenti sa nu spuna aceeasi culoare de mai multe ori daca un alt copil a spus-o inainte si inca nu a fost "salvat prin atingerea mainii".

| Sonic2070 a răspuns:

Inghetata, pai depinde ce aroma are.
Glumesc, pai faci un cerc de copii si aruncati mingea unul de la celalalt, si cine scapa minge ramane pe loc/blocat/inghetat si se continua jocul, el sta nemiscat pana scapa altu' mingea, atunci el isicontinua jocul, si tot asa,
Asa stiu eu, distractie placuta!