| anonim_4396 a întrebat:

Cum te poti distra fara bani? Enumerati mai multe modalitati.

19 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Citești,asculți muzica,ieși în oraș, te plimbi prin parc, te duci la munca, îți faci treaba, tragi chiulul....metode sunt, depinde ce-ți place.

| MihaelaDart a răspuns:

O luam la pas ori cu masina prin imprejurimi, mergem la plaja (avem un loc al nostru la 1 km de beach-barurile din statiune) ori daca nu avem chef de iesiri, stam pe coada acasa si fiecare isi face treburile lui, eu colind pe internet, ma uit la diverse chestii, ascult muzica, sau ma uit la emisiuni tv care se dau in Romania, mai mestersc cate ceva ori pictez. Si asta o pot considera precum o distractie, pentru ca ma relaxeaza ce fac. Distractia nu e musai sa iesi undeva, sa iti faci timpul tau sa nu te plictisesti si sa iti treaca ziua.

| Green66 a răspuns:

La fel cum te distrezi cu bani doar că fără bani. straight face

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Citesti (doar ca o carte costa bani). Poti totusi sa o vinzi pe urma mai scump si faci profit (daca ai cu cine negocia asa).
Te uiti la un documentar pe Netflix (dar ai de platit curentul, internetul si abonamentul).
Dar daca te uiti pur si simplu la tv ai de platit cablul si curentul.
Deci aproape totul are un pret.

Dar daca te duci cu prietenii sau singura in parc sau alte locuri accesibile pe gratis si nu cumperi/cumparati nimic e gratis.
Sau daca imprumuti o carte de la biblioteca (dar sa n-ai ceva abonament la ei). Sau daca o citesti acolo.
Poti face un serviciu care nu necesita bani din partea ta, ca apoi sa primesti bani de la cei carora le-ai facut serviciul respectiv. Exemple:
Faci o coafura cuiva, le duci cainele la plimbare, dadacesti copii, tunzi iarba.
(Daca te distreaza)
Sau poti sa faci un sericiu care necesita bani din partea ta, dar mai apoi primesti mai multi bani pe el, deci faci profit. Exemple:
Pictura, desen
(Daca te distreaza)
Sau poti sa faci orice fel de serviciu fara sa ceri bani deloc. Dar nici tu sa nu investesti deloc in el (cum ar fi la pictura), ca apoi iesi in pierdere.
Eventual sa pictezi cu ustensilele altcuiva si pe urma sa cumpere ce a iesit (dar nu stiu cati oameni ar vrea asta).
Poti face sport (fara sala, greutati sau alte obiecte care costa bani).
Sau sa faci munca caritabila (te simti bine ca faci bine, ca un fel de simbioza, avantajul e reciproc).
Te costa doar timp.
Dar practic toate costa o parte din timpul tau

| Gligore2000 a răspuns:

Chemi un prieten cu bani.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Te uiti pe Netflix

Răspuns utilizator avertizat
| Catrice a răspuns (pentru AlexDorinel):

O cafea, un suc e 5 lei max...
Te mai uiți prin magazine, prin vitrine, cum o fost vara mai vezi vreun spectacol...

Răspuns utilizator avertizat
| Catrice a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nașpa,aici tot e scump. Când am mers eu acu 3 ani ultima data la restaurant un espresso era 4 lei. Și 5 lei știu ca e ca am văzut o lista de preturi anul trecut. Cafeaua normala nu știu de ce e mai scumpa.

Răspuns utilizator avertizat
| Catrice a răspuns (pentru AlexDorinel):

Acu 4 ani trăiam bine mersi cu 60-70 lei pe săptămână, acu fără 100-150 n-ai ce face.

Răspuns utilizator avertizat
| Catrice a răspuns (pentru AlexDorinel):

Ăștia n-au prins alocația la 40 lei sad

Răspuns utilizator avertizat
| Catrice a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu-și mai aduc ei aminte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna.

Plimbări în aer liber.

| Lukasssz a răspuns:

Facand sex

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Citesti carti!