| cinderellaindreams a întrebat:

Daca am vorbi stiintific,cum ar trebui sa ne imbracam iarna pentru a ne fi si cald, si confortabil?

Răspuns Câştigător
| Wrufloukel a răspuns:

Ștințific nu se poate vorbi despre așa ceva! Eventual logic se poate vorbi! Iarna cănd afară sunt -15 -10 grade este bine să stai în casă, și consider că ori ce om normal la cap stă în casă atunci cănd afară sunt temperature extreme! Dar, atunci cănd afară este o vreme destul de bunicică cam minus un grad două, este bine să-ți pui un pantalon gros, să te încalți cu niște ghete ușoare care să-ți confere lejeritate la glezne și la laba piciorului, multe persoane își pun bocanci din aceia grei și pe urmă se întreabă de ce-și strică mersul coloana și le apar bătături pe tălpi! Deci trebuie să te încalți cu ceva ușor cu o gheată ușurică eu iarnă mă încalț cu un adidas negru ceva mai bine căptușit comparativ cu alte tipuri de adidași, dar care imi oferă confort căldură și lejeritate în a merge pe zăpadă! O pereche de șosete este sufficient! Un pantalon gros este sufficient, dacă ai și o pereche de izmene este bine! Un fes din acela pufos gros si pufos de culoare inchisă eventual un gri maroniu spre gri, un maieu un tricou peste tricou un plover pufos si gros apoi o geacă care are în interior vată minerala. Nu folosesc mănuși și nici nu recomand mănuși, decăt la schii sau cănd te joci cu zăpadă, în rest, dacă-ți îngheață caracudele le poți băga în buzunar. Trebuie să consumi fructe multe, ceaiuri călduțe și să măninci bine, miere de albine cu unt cu lapte cald! Și nu în ultimul rănd ai nevoie de un telefon mobil în caz de rămai înzăpezit(ă)! :laughing tonguetongue

4 răspunsuri:
| alexs99 a răspuns:

Pentru a-ti fi cald dar si pentru a te simti confortabil trebuie sa te imbraci in mai multe straturi(mai multe bluze subtiri).

| Willy112 a răspuns:

Bagi haine de toate tipurile pana nu mai poti cara happy

| andrei45 a răspuns:

Daca vrei sa nu iti inghete nasul in frig, ar fi bine sa iti iei o geaca. Nu e asa de incomoda!