| Kandy a întrebat:

Daca nu va deranjeaza puteti sa-mi spuneti cateva citate despre dragoste si prietenie? Va rog mult! Multumesc kisskiss

Răspuns Câştigător
auran
| auran a răspuns:

Singura prietenie de pret este cea care s-a nascut fara motiv. (Arthur van Schendel)
Prietenie inseamna sa fii alaturi de prieteni atunci cand gresesc, nu doar cand cand au dreptate. (Andre Malraux)
Dragostea e ca focul, daca nu o intretii, se stinge. (M. I. Lermontov)
Dragostea este o fiinţă sălbatică. Când încercăm să o ţinem în frâu, ne distruge. Când încercăm să o închidem, ne înrobeşte. Când încercăm să o înţelegem, ne tulbură. (Paulo Coelho)

10 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Citate despre prietenie găseşti pe blogul meu ( http://alexandraqvb.blogspot.com ) Unul care mi-a plăcut mult a fost:
Într-o zi prietenia se întalneşte cu dragostea, fiecare se prezintă. Apoi dragostea întreabă prietenia: "Dacă eu exist tu ce rol mai ai?". Prietenia răspunde: "Eu las un zâmbet acolo unde tu ai lăsat o lacrimă".

| oz a răspuns:

Scrii pe google...citate celebre despre dragoste...si cu mana dreapta...aia opusa stangii... misti mouse-ul si cauti pe acolo...

| MM a răspuns:

"Dragostea imatura spune :"Te iubesc pentru ca te doresc". Dragostea matura spune "Te doresc pentru ca te iubesc".

"A-ti fi frica de dragoste inseamna sa iti fie frica de viata, iar aceia carora le este frica de viata sunt pe trei sferturi morti"

"Dragoste nu consta in tintuirea privirii unuia asupra celulalt, ci in contemplarea impreuna a aceleiasi directii"

"Spune-mi cine te admira si te iubeste si iti voi spune cine esti"

"Dragostea ne da jos mastile fara de care ne este frica sa traim si in spatele carora nu putem trai"

| clawss a răspuns:

Prietenia e un ocean pe care toti vor sa-l treaca, dar pana la malul celalalt aproape toti se ineaca.

| Mashka a răspuns:

Tu esti alintul meu de noapte buna, /Sarutul delicat al fulgilor de nea, /Mangaierea tandra a vantului de vara, /Esti tot ce am si voi pastra iubirea ta... /Adanc ascunsa, in inima mea.

| Mashka a răspuns:

''Iubirea nu e doar un zambet, nu e doar o floare, iubirea e un suflet
ranit si apoi vindecat de altul.''
''Nu iubesti o femeie pentru ca este frumoasa, ci este frumoasa pentru ca o iubesti tu!''

| OFF a răspuns:

Este nevoie de multa intelegere, timp si
incredere ca sa castigi un prieten apropiat.
Cum eu ma apropii in viata de o perioada de
totala nesiguranta, prietenii mei sunt comoara
mea cea mai de pret.
O prietenie de multi ani se poate strica intr-o secunda din cauza dragosteicrying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Daca dragoste nu e, nimic nu e."
"Prietenul la nevoie se cunoaste."
"Nu intotdeanua cine te baga-n rahat iti este dusman si nu intotdeanua cine te scoate din rahat ti-e prieten".

| pufulete02 a răspuns:

Nu exista iubire mai mare si mai puternica decat cea pe care o exprima prietenia... un lucru bun devine mai bun si mai frumos daca poti sa-l imparti cu prietenii!""
In viata trebuie sa fi sigur pe tine... sa nu ai incredere in nimeni... ca si cei mai buni prieteni s-ar putea sa te dezamageaska... gandeste`te si fi sigur pe puterile tale nu a altora...
o prietenie supoarta multe chiar si unele scapari ma ajuti ma ierti ma suporti asa cum sunt nu pot face nimic mai mult decat sa te iubesc
Prietenia nu tine de moda.nu e ceva ce se poarta doar sezonul acesta.nu se cumpara si nu se vinde.este insa cea mai buna investitie in aceasta viata

| tanaseandreea a răspuns:

"Ce poate fii mai de pret in viata decat o prietenie sigura si dezinteresata? Cine nu doreste si cine nu cauta un prieten? Prietenia este una din mangaierile vietii si farmecele prieteniei au inspirat pe multi nobili scriitori de azi si de altadata.'' (Gala Galaction, Roxana, X.)'
''Una dintre marile fericiri ale acestei vieti este prietenia si una dintre fericirile prieteniei este aceea de a avea cui sa incredintezi un secret.'' (Al. Manzoni, Logoditii, XI.)
''Fericit cel care a intalnit un prieten vrednic de acest nume.'' (Menandru, Fragmente.)
''Nu va dati, cu prea mare nepasare, pe mana celor care se bucura de dragostea si increderea voastra.'' (Shakespeare, Henric VIII, act. II, sc. I.)

Întrebări recente