| YumiSukinanda a întrebat:

Dati-mi urgent cateva animale ocrotite de lege din Romania. funda

Răspuns Câştigător
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ursu brun, lopatar dropie vipera si cred ca testoasa de uscant.

| AAlinaaa a răspuns:

Ariciul,Pisica salbatica, Veverita, Jderul, Lupul, Cerbul carpatin, Vulpea, Castorul, Rasul, Mistretul, Capra neagra, Randunica, Mierla, Lastunul de casa, Ciocarlanul, Cocosul de munte

| c02mln a răspuns:

Zimbrul, Calul salbatic, Marmota alpina, Pastravul, Cocosul de munte, Cerbul, Ursul, Rasul, Capra neagra, Acvila, Vulturul plesuv...

| kidin a răspuns:

Cam toate animalele salbatice sunt ocrotite prin lege, dar cele de grad sever ar fi:
- vulpea;
- ariciul;
- pisica salbatica;
- jderul;
- lupul;
- ursul;
- castorul;
- cerbul carpatin;
- capra neagra;
- veverita.

Si zimbrul care se regaseste in rezervatii din Romania.
Alte animale ar mai fii cocosul de munte, randunica, mierla.

Acum depinde. in unele perioade ale anului sunt vanate de catre vanatori cu permis de vanat.