| TPUpunct a întrebat:

Datzimi 100-200 de substantive care sunt cele mai folosite in limba romana...Dau funda celui care-mi da cele mai multe substantive...

9 răspunsuri:
| FunKyPunKyGirl a răspuns:

Doamnee nu stii substantive? da tu ce cuvinte cunosti? lol

| 7 a răspuns:

Oglinda,fereastra,barbat,femeie,sarut,scoala,ora,ceas,copac,inel,limba,picior,tablou,televizor,telefon,parc,oras,tara,munte,vara,iarna,mesaj,apel,magazin,autobuz,frigider,fructe,intrebare,raspuns,sala,paine,cartof,casa,elev,student,cuvant,zile,noapte,haine,carne,stele,zambet,secunde,minute,masina,magar,inghetata,masa,mana,bijuterie,imagine,fard,unghii,ruj,rimer,prajituri,comentarii,lectie,invitatie,dans,bani,cercel,om,frate,sora,familie,flori,fata,baiat,amintire,profil,melodie,sunet,speranta,gand,avion,dimineata,concert,stada,drum,nume,poveste,iubire,zgomot,luna...
plictiseala...m-am plictisitlaughing)

Răspuns utilizator avertizat
| LeCaras a răspuns:

Mama tata copil copila bou vaca idiot prost tampit cretin mama tata bunicu bunica pisica catelul pana lampa sticla vaza caiet boxe telecomanda bani femei barbati pix creion acuarea bloc casa masa familie carucior geam usa rama calculator televizor calendar casti telefon melodii copii manusi incarcator cartela metrou tren autobuz basculanta ranga flex cui piscot ciocan bidinea...sef sluga capsator sugator halat boschetari curve si cam atat am in minte pana acumlaughing

| asdfghjkl25 a răspuns:

Casa masa ceas telefon calculator frigider caine pisica masina restaurant frate sora mama tata zi mouse boxa haine geam usa pat perna oglinda aparat caiet carte dosar pix stilou creion penar ghiozdan geanta scoala serviciu banca profesor director elev birou poarta strada intrebare raspuns comentariu tenesi bocanci melodie s.a.m.d... gandeste-te la o institutie si vezi ce gasesti in ea gen. eu asa am facut, dupa cum poti observa. o sa ai o gramada de substantive folosite frecvent

| D3iUtsA a răspuns:

Mama, tata, copil, bunic, bunica, verisor, verisoara, unchi, matusa, nas, nasa, copac, floare, gradina, cer, soare, pasare, profesor, romana, masa, casa, strada, film, serial, pix, stilou, caiet, carti, camera, mobila, telefon, fata, baiat, muzica, cantece, birou, profesor, invatatoare, banca, parc, minge, usa, poarta, cheie, frunza, televizor, toamna, vara, iarna, primvara, soare, luna, anotimp, zii, noapte, stele, chitara, voce, actor, actrita, mar, para, fructe, legume, prune, piersici, rosii, livada, pom, morcov, clasa, matematica, oras, sat, bloc, cladire, magazin, calculator, telecomanda, carnet, autor, poveste, poezie, citire, mancare, bautura, pizza, iarba, fluturi, inima, suflet, trupa, hol, dormitor, scaun, pat, lampa, bec, biblioteca, haine, papuci, siret, scara, balustrada, podea, perete, colt, om, patura, perna, saltea, covor, mapa, monitor, ecran, geam, fereastra, vaza, poza, fotografie, intrebare, raspuns, maner, foaie, cos, iepure, vaca, miel, caine, pisica, manual, dictionar, culegere, exercitii, calcule... funda? :d

| Floriyi a răspuns:

Casa,masa,fata,baiat,tara,baiat,profesor,copil,telefon,mama,tata,bunica,bunic,mamaie,tataie,crema,limba,director,sclav,muncitor,salariat,

| kamikaze12 a răspuns:

Grup, hoardă, herghelie, neam, stol, turmă, trib, grup, mulțime, carte, perna-primare colective
aluniș, boierime, frunziș, țărănime, stejăriș, tineret, armată, bunatate, geamgiu, indoiala, frunziș, țărănime, stejăriș, tineret, armată, Bradet, multime, stejaris, preotime, aparaie, hoardă, herghelie, stol, turmă, trib, grup, mulţime, aluniş, frunziş, ţărănime, stejăriş, tineret, armată, funda?

| kamikaze12 a răspuns:

Aluniş, frunziş, ţărănime, stejăriş, tineret, armată.Dar de acum sa-ti faci singur temele!