| anonim_4396 a întrebat:

De cati bani are nevoie o persoana la Untold Festival?(cazare+bani buzunar+mancare+bilet tren)

Răspuns Câştigător
| Diana100001 a răspuns:

Hei! Iti voi impartasi cateva detalii despre experienta mea Untold de vara trecuta. In legatura cu cazarea, sunt multe de spus. In perioada asta e foarte greu sa gasesti pensiuni/hosteluri libere. Ramane varianta hotelurilor, bineînțeles cele cu pret mai rezonabil s-au luat deja? (aa si sa nu uitam de faptul ca tarifele sunt cu mult crescute pentru perioada Untold-ului?). In cazul in care cauti cazare pentru 1-2 persoane, sansele mai cresc putin sa gasesti o varianta din asta, dar pentru mai multe persoane se complica lucrurile. Exista varinata caminelor, dar poate ca stii tu cam care e regimul lor si nu garantez ca pretul este cel mai mic. Din cate am mai vazut nu de mult, patul ar fi 80-100 lei/noapte in unele locuri, camerele fiind pentru mai multe persoane si baile la comun. Exista si varianta oferita chiar de festival si poti verifica pe site-ul lor. Nu stiu tarifele, dar iti dai seama ca si de acolo se urmareste un profit? O varianta foarte cautata acum e cea a inchirierii de apartamente, unde se mai poate negocia la pret/numar de persoane. Anul trecut, mergand pe varianta asta, am ajuns undeva la 70-80 lei pe noapte de persoana. Aici te sfatuiesc sa ai grija la acei oameni "draguti" care incearca sa te fraiereasca si sa iti ia banii, eventual ca la final sa te lase si fara cazare? deci. MARE ATENTIE! Tarifele biletelor la tren le gasesti la agentiile cfr, chiar si pe site, daca nu ma insel. Exista reducerea de elev, la care se poate aplica si o reducere de grup si reducere pentru bilete dus-intors. Pretul chiar nu e mare, in conditiile in care am platit mai putin decat pe un bilet catre o alta destinatie, dar pe o distanta mult mai mica. Banii de buzunar sunt conform tentatiilor fiecaruia? Eu una nu am cheltuit atat de mult, pentru ca nu am avut pe ce, in afara de mancare. Daca faci vreo vizita la mall sau vrei niste suveniruri din cadrul festivalului, mai adauga ceva la buget. Cat despre mancare, odata ce ai intrat in zona de festival, te vei lovi de preturi uriase. Gândește-te ca nu poti sa intri cu nimic din exterior, caci gentile sunt controlate 100% (uneori si de 2 ori). O sticla de apa la 0, 5l costa 7/8 lei, in functie de unde o iei (puteai totusi sa o reumpli la o tasnitoare, daca iti place sa bei acea apa). Am inteles ca sunt si cateva, putine, ce-i drept, alternative mai ok pentru mancare. Spre exemplu, fornetti era cam singurul loc pe care l-am vazut eu cu preturi ca in exterior (si cozi pe masura?). Nu pot da mai multe detalii legate de preturi, caci am preferat sa mananc inainte de a ajunge la festival, sau ieseam pentru scurt timp pentru asta, iar preturile pentru fast food sau restaurante sunt cam aceleasi ca in orice alt oras, deci totul depinde de cat vrei sa consumi. Eu m-am descurcat cu asta foarte bine si pot sa spun ca cel mai mult am cheltuit pe apa, pentru ca la ea nu puteam renunta si nici nu putea sa o aduc de acasa? Oricum. a fost o exerienta foarte faina, iar vara asta tot pe acolo, prin multime, o sa ma aflu. Sper ca te-am ajutat! Have fuuuun!

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Calculeaza cu minim 100 euro/zi + transport.
Nu glumesc!

| darrio2007 a răspuns:

Cine stie cat mananci, cat bei si de unde mergi la Cluj, pentru Untold? Numai tu poti sti asta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Stai la cort sau la Hilton?
Mananci branza cu ceapa de la supermarket sau 3 mese pe zi la restaurant?
Bei apa de la robinet sau 10beri pe zi?
Vii cu trenul de la Oradea sau de la Constanta?

| Kogaion a răspuns:

Ca sa te distrezi asa sa si dormi civilizat si sa mananci, cel putin 1800 de lei.

| Alexandru250201 a răspuns:

Vreo 500 de euro daca mananci si bei mult