| anonim_4396 a întrebat:

De ce are ficusul frunzele lucioase?

Răspuns Câştigător
3 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Chitin%C4%83
Chitină
De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Structură
Mg2+
TEXT IMAGINE
Caractere generale
Nume Chitină
Alte denumiri
Formula chimică (C8H13NO5)n
Numărul-CAS 1398-61-4
Descriere scurtă
Proprietăți
Masă molară
Stare de agregare
Densitate g/cm³
Punct de topire °C
Solubilitate insolubil
În biologie, chitina (C8H13NO5)n este o polizaharidă, o substanță organică asemănătoare cu celuloza, care formează exoscheletul insectelor sau al altor artropode, (crustacee sau arahnide). Se întâlnește de asemenea în alte regnuri, precum licheni sau anumite specii de ciuperci. De exemplu, carapacea unui crab conține 25% chitină și 75% carbonat de calciu.
Știam de chitină la insecte și am dat căutare și este tot la insecte, nu la plantele superioare, cum sun t ficuși !
da să mai caut
http://www.webdex.ro/online/dictionar/chitin%C4%83
http://www.calificativ.ro/CHITINA-a6338.html
Polimer sau compus complex cu lant lung; un derivat azotos al celulozei. Chitina este des intalnita la nevertebrate. Alcatuieste exoscheletul insectelor si al altor artropode. Se combina cu proteinele formand un invelis care poate fi tare si rezistent, ca la gandaci, sau moale si flexibil, ca la omizi sau alte larve de insecte. Este insolubila in apa si rezistenta la acizi, baze sau la o mare parte a solventilor organici. La crustacee, cum este cazul crabului, este impregnata cu carbonat de calciu pentru o si mai mare duritate.
http://www.greatvistachemicals.com/biochemicals/chitin.html
Chitină
Chitina este un polizaharid de azot găsite în exoscheletul de tarantule. Este o substanţă dură semitransparent excitat, componenta principală a exoskeletons a artropodelor şi pereţii celulelor de anumite ciuperci. Substanţa dens care formează scheletul exterior indigestă de insecte, precum şi materialul din care peretii sunt făcute miceliene. Acest produs poate fi găsit în crustacee, cum ar fi crabi, homari, creveţi şi. Acesta poate fi, de asemenea, găsite în insecte, viermi, şi ciuperci, sau ciuperci. Lucru despre chitina este că acesta este un polimer natural, ceea ce înseamnă că aceasta se găseşte în natură. În cazul în care creaturile chitina este găsit, este în procente diferite în funcţie de loc.

Chitina este polizaharid al doilea cel mai abundent în natură (după celuloză). Cel puţin 10 gigatone de chitina sunt sintetizate şi degradate în fiecare an în biosferă. Chitina constă, în principal din aminosugar N-acetil glucozamina , care este parţial dezacetilate. Forma cea mai mare parte dezacetilate de chitina este numit chitosan . Chitina este prezent în natură, de obicei, complexat cu alte polizaharide si cu proteine. Este o resursă regenerabilă şi este izolată de la crabi şi creveţi deşeuri. Acesta este folosit pentru curatare apelor uzate, pentru produse cosmetice si pentru aplicatii medicale si verterinary.

Chitina este una dintre polizaharide cel mai abundent găsite în natură. Acesta este adesea considerat un derivat de celuloză , deşi nu apare în organisme producătoare de celuloză. Diferenţa dintre celuloză şi chitosan este faptul că grupul de 2-hidroxi a celulozei a fost înlocuit cu un grup de acetamidă. Acest lucru duce la mai multe Beta-(1 -> 4)-2-acetamido-2-deoxi-D-glucopyrnaose unităţilor structurale (GlcNAc). Chitina a fost gasit pentru a avea un efect acceleratory asupra procesului de vindecarea ranilor. Fibre regenerate chitina, non-ţesute covoare, bureţi, filme şi arată o creştere în vindecarea ranilor cu peste 30%. Chitina poate fi, de asemenea, utilizat ca strat de protecţie pe materiale normale biomedicale. Suturi standard de mătase şi catguturi regenerată acoperite cu chitina sau chitosan arată cicatrizant activităţi doar uşor mai scăzute decât fibrele de toate-chitina. Tifon chirurgicale acoperite cu chitina regenerată demonstrează o sumă substanţial mai mare de activitate decât un grup de control fără strat protector.

Chitins sunt polimeri de glucozamina , cu un grup de acetil ataşat la un număr variabil de molecule individuale glucozamina (facandu-le acetylglucosamine). Un polimer compus în totalitate din acetylglucosamine este numit chitină, şi unul compus în totalitate din glucozamina este numită chitosan. Aceste polimeri şi cele alcătuit dintr-un amestec de glucozamina si acetylglucosamine sunt cunoscute colectiv ca glucoaminoglycans. Chitina şi chitosan au structura chimică aceeaşi. Chitina este alcătuit dintr-un lanţ liniar de grupuri acethylglucosamine. Chitosan este obţinut prin eliminarea grupuri suficient de acethyl (CH3-CO) pentru molecula care urmează să fie solubil în acizi cel mai diluate. Acest proces, numit deacetylation, grupuri de presă cu amine (NH) şi oferă o caracteristică chitosan cationic. Acest lucru este deosebit de interesant într-un mediu acid în cazul în care majoritatea de polizaharide sunt usaually neutru sau negativ taxat.

Unul dintre cele mai importante lucruri pe care chitina, şi produsele sale, ar putea fi folosite pentru tratarea pacienţilor este în arde. Ea are o compatibilitate remarcabilă cu tesut viu, şi a fost privit de capacitatea sa de a creşte vindecarea ranilor. Există, de asemenea, dovezi că chitosan poate reduce seric de colesterol niveluri. Mai multe cercetari au indicat de asemenea că chitosan poate creşte recolta, şi curat şi clar sus piscine.

Chitina, principalul constituent al cochilii de crustacee, este un produs excelent cosmetice, care este remarcabil de bine tolerat de piele. Structura chimica a chitina, un polimer natural, este foarte apropiat de cel din mucopolizaharide (heparină şi acid hialuronic), a căror toleranţă biologică a fost demonstrată pentru o perioadă lungă de timp. În plus, este un temniţei eficient de metale grele care sunt responsabile de alergii de contact foarte multe, de aceea este foarte interesant pentru alergii ale pielii. Chitina este un agent hidratant deosebit de eficace. Aceasta are două avantaje: ea aprovizionarea cu apă şi evită deshidratare. În plus, marele avantaj de chitină şi a derivatelor sale este o calitate de durată a efectului lor de hidratare. Chitosan formează o peliculă de protecţie tensorul pe suprafata pielii, care poate stabili alte principii active pentru piele. Astfel, alţi agenţi de hidratare, filtre solare, acizi organici sau alte principii active pot fi combinate cu derivatele de chitina. Chitina facilitează efectele lor. Chitina şi derivaţii săi permite principii active care urmează să fie puse în contact strâns cu pielea printr-un mediu care nu este doar o tensorial peliculogen, dar este mai ales hidratanta. Acesta este un avantaj dublu nou, care face chitosan de mare interes în produsele cosmetice. Chitina şi derivaţii săi au două proprietăţi importante care sunt de interes pentru industrie şi pentru conservarea naturii: ei sunt agenţi de chelare remarcabile şi capcane metale grele.

Angajat ca agent de chelare, chitină şi a derivatelor sale sunt utilizate pentru tratarea apei potabile prin separarea compuşi organici şi metale grele, precum şi pentru tratarea apelor uzate prin precipitare anumite deşeuri anionici şi captarea poluanţi, cum ar fi DDT şi PCB (polychlorobenzene). Agenţia pentru Protecţia Mediului (EPA) a aprobat deja folosirea de chitosan în apă la concentraţii de până la 10 mg pe litru. Pentru epurare a apelor uzate, chitosan pot fi utilizate până la 5 ppm. Acesta reduce consumul de oxigen de 80 - 85% şi reduce nivelul de fosfaţi la mai puţin de 5 ppm.

Este în medicament care bacteriostatic, imunologic, antitumorale, proprietăţi cicatrizant, hemostatice şi anticoagulant de chitina şi derivaţi ai acestuia au fost de cea mai mare utilizare. Datorita biocompatibilitate cu ţesutul corpului uman, proprietăţile cicatrizant de chitină şi chitosan au demonstrat eficacitatea lor pentru toate formele de pansamente - piele artificiala, bandaje corneene şi fire sutura în chirurgie -, precum şi pentru implanturi sau cicatrizare gumă în reparaţii os sau dentare chirurgie. Multe aplicaţii includ piele artificială şi firul de sutura care sunt absorbite in mod natural după cicatrizare, şi lentilele de contact care sunt bine tolerate. Betschitib W, o piele artificiala pe baza chitina, au fost făcute în Japonia din 1987. Acest pielea este în forma unui ţesut care se aplică la rana într-o singură singură operaţiune: pansament nu trebuie să fie changed.Betschitib W este biodegradat treptat până la o nouă epidermă se formează. În paste de dinţi, pasta păstrează sănătos şi regenerează gingiilor, care sunt în stare proastă.

Chitina Deacyletylated, sau chitosan, a fost dovedit că se leagă agresiv la o varietate de celule de mamifere şi microbiene. Această proprietate de chitosan poate duce la o varietate de aplicaţii biomedicale. Aceste aplicaţii posibile chitosan va folosi ca agent hemostatic, bacteriostatic, şi spermicide. Chitina şi derivaţii săi arată promisiune pentru viitor. Produsele fabricate cu ajutorul chitina s-au dovedit a creşte vindecarea ranilor la animale şi la om. Chitina a demonstrat, de asemenea, o compatibilitate fiziologic cu ţesuturile vii. Capacitatea de chitina de a forma esteri sulfat, care sunt non-trombogenic pare pentru a face un candidat promitator pentru dispozitivele protetice structurale de orice forma sau dimensiune. Prin urmare, chitina ar putea servi ca înlocuitori pentru os, cartilagii, artere, vene, si musculo-fascial înlocuiri. Foloseşte de chitină şi chitosan sunt limitate doar de creativitatea inginer biomedical.

| MMihai a răspuns:

Http://www.ceoe.udel.edu/horseshoecrab/Research/chitin.html

Chitina de cercetare

Ca toate artropodelor (grup mare, care include insecte, scorpioni, creveţi, homari şi), crabi potcoavă au un înveliş exterior dur, sau exoschelet, care oferă protecţie împotriva animalelor de pradă. Milioane de componente strâns dintr-un material celuloză-cum ar fi numit chitina servi ca un lipici dur şi flexibil, care deţine împreună coajă. Chitina în raci potcoava este favorizata de cercetare peste care a găsit în alte artropode, deoarece este foarte curat.

Chitina a fost primul investigat în 1811 de către profesorul Henri Braconnott, care a descoperit în pereţii celulelor de ciuperci. În 1830, a fost izolat în insecte şi a numit chitina. Chitosan, un derivat de chitina, a fost produsă în 1859, şi de atunci, de cercetare a fost efectuat pentru a învăţa despre proprietăţile de chitina şi chitosan şi de a dezvolta aplicatii comerciale pentru utilizarea lor.

Chitina este "Excitin

Combinaţie de proprietăţi remarcabile chitina lui îl face extrem de versatil. Chitina este natural, non-toxic, non-alergenice, anti-microbiene, şi biodegradabile. Ea are o taxa de puternic pozitiv, care îi permite să lega cu suprafeţe încărcate negativ sau materiale, inclusiv metale, piele, şi macromolecule, cum ar fi proteinele.

Structura de chitină

Celuloză, chitină, şi amidonul sunt cele trei compusi organici cel mai abundent în natură. Celuloză şi amidon sunt glucide cheie pe care plantele folosesc ca sursa de hrana si de a construi peretii celulelor.

Chimic, chitina este o polizaharidă. un polizaharid este un polimer - o molecula mare constând din mai mici (şi, în acest caz, zahăr) molecule insirate. Chitina pot fi transformate în instrumente derivate multe, chitosan cea mai la îndemână fiind, care se formează atunci când chitina este încălzită cu o solutie chimica. Chitosan are unele avantaje faţă de chitina, deoarece este mai solubil în apă.

Structura chimică a chitină

Prin anii 1940, aproape 50 de brevete au fost depuse pentru chitina legate de produse. Dar dezvoltarea comercială a chitina procedat încet, în parte deoarece produsele sintetice au fost deja utilizate în unele aplicaţii, şi a existat o lipsă de sprijin federal puternic pentru cercetare chitină şi dezvoltarea de produse chitina. La mijlocul anilor 1970, cu toate acestea, reglementările de mediu au fost adoptate pentru a limita dumping de deşeuri moluştelor netratate în apele de coastă, ceea ce face astfel de prelucrare a deşeurilor de la chitina crustacelor ​​un mod economic pentru a se conforma cu reglementările şi dispune de mii de tone de scoici deşeuri produse anual. Astazi, aproape 200 de brevete au fost emise în Statele Unite ale Americii, în plus faţă de cele emise în alte câteva ţări din întreaga lume, şi există aproape 15 procesoare majore de chitină şi chitosan în întreaga lume.

Check out numeroasele utilizări ale chitină!

Dr. Paul R. Austin pionier chitina de cercetare la Unversity din Delaware.
Aplicare medicale: La început, sa constatat că a avut rana chitina-proprietati vindecatoare. Până la mijlocul anilor 1950, chitina-filmate suturi au fost folosite, care timp de vindecare consolidată cu 35 la 50%. În anii 1970, cercetătorii de la Universitatea din Delaware Marea Grant Program de Colegiul dezvoltat o metodă să patineze filamente pur chitina. Aceste suturi noi chitina ar putea fi absorbită de către organism, eliminand necesitatea pentru indepartarea chirurgicala. O firmă japoneză a cumpărat drepturi de brevet, şi material de sutura sunt acum fabricate în Japonia. În plus, această firmă utilizează chitina pentru a face pansamente pentru arsuri, rani de suprafata, si pielea altoi-uri donator, care a accelera dramatic vindecare si de a reduce durerea în comparaţie cu tratamentele standard în cazul în care pansamentele trebuie să fie eliminate.

Alte utilizări medicale pentru chitina includ anti-bacteriene bureţi şi pansamente spital, vaselor de sange artificiale, lentile de contact, inhibarea tumorii, inhibarea placii dentare, şi de sânge de control al colesterolului. Produse de uz casnic includ bureţi, scutece, servetele feminin, şi tampoane igienice.

De tratare a apei: purificare a apei - Ca un polimer, tendinta naturala chitosan este de a forma lanturi lungi de molecule cu sarcini pozitive, care acţionează cum ar fi cârlige. Aceste carlige naturale de captură materiale organice, cum ar fi uleiuri, detergenţi, şi alţi contaminanţi în suspensie în apă. Materialul coaguleaza apoi pentru a forma fulgi, care sunt uşor de filtrat. Companiile de filtrare sunt utilizaţi în chitina decantoarelor pentru a ajuta la filtrul de particule şi de produse chimice din apa.

Tratamentul apelor reziduale - In Japonia, chitosan a fost folosit prima dată pentru epurarea apelor uzate, din cauza sale metal-obligatoriu proprietăţi. De asemenea, este bun pentru curăţarea compuşi organici toxici, cum ar fi PCB.

Suplimente dietetice: Chitosan are proprietăţi similare cu fibre vegetale şi poate lega în mod semnificativ de grăsimi, actionand ca un burete în tractul digestiv. Nu este digerabil sine, cât şi frunzele legat prin intermediul organismului de grăsime, fără a intra vreodata in fluxul sanguin.

Cosmetice: Asiguraţi-vă praf, lac de unghii, creme hidratante, fata, de mână, şi creme corp, si pasta de dinti sunt doar câteva produse de consum care ar putea conţine chitina.

Utilaje agricole: Seminte trataţi cu chitosan sunt mai mari şi mai puternice şi mai rezistente la boli fungice. Tratarea seminţelor cu chitina poate creşte randamentul culturilor cu pana la 50%.

Chitina este adăugat în amestecuri furaje comerciale care conţin zer, un produs al industriei de brânză. Multe animale este greu de digerat din zer de înaltă lactoză. Dar chitina susţine creşterea microorganismelor benefice în tractul digestiv al animalelor - aceste bacterii produc enzime care ajuta animalele zer Digest.

| flavius01 a răspuns:

Pentru ca frunzele sale sunt acoperite de chitina, un exoschelet impermeabil pentru apa ce proteajeaza frunzele plantelor