| iuli000 a întrebat:

De ce cando mama isi paraseste copilul, numai ea este trasa la raspundere si tatal nu?

3 răspunsuri:
| LTAA a răspuns:

Cand DOAR mama isi paraseste copilul...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că ea l-a părăsit. Mama ar trebui să înveţe că un copil nu poate avea educaţie doar de la unul din părinţi. Mama ar trebuie să înveţe "limba" tăcerii atunci când soţului nu-i convine ceva, nu să-i răspundă cu aceiaşi monedă doar ca să amplifice un conflict inutil. Mama trebuie să fie înţeleaptă şi să acţioneze pe măsură. Mama este cea care poate face un colţ de rai din căminul ei. Ea are puterea să distrugă totul sau nu. La mame este cheia, doar că imaturitatea unora e cauza căsniciilor nefericite. Iar de copilul unei astfel de scene...mai bine nu discut.

| AnneHaHa a răspuns:

Nu numai mama este trasa la raspundere, dar in majoritatea cazurilor se considera ca ea poarta vina mai mare. Acest lucru nu este adevarat, ambii parinti fiind la fel de vinovati. Acest principiu (ca mama este vinovata) este desprins din vechile idei, unde se considera ca mama este cea care trebuie sa aiba grija de copii.