| alexx102428 a întrebat:

De ce dupa o operatie la genunchi (intervenție chirurgicală) se pune ghips care este motivul?

2 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Motivația principală a ghipsului este imobilizarea.
Se pune pentru a imobiliza articulația până la vindecare.

| JackR a răspuns:

In general, imobilizarea articulara se face atunci cand este necesara refacerea tesutului osos sau a ligamentelor. Depinde de tipul de operatie. Eu mi-am operat ambii genunchi (unul in decembrie, unul in februarie), pentru rupturi de menisc, si nu am avut nici un fel de ghips. Dar operatiile au fost minim invazive si am stat in spital cam 8 ore pentru fiecare.
.