| Hitek a întrebat:

De ce mâncăm seminţe?
Nu au nici un gust deosebit şi nici nu ţin de foame...

Răspuns Câştigător
| Ðεεα • ♥ a răspuns:

Hei!
Deoarece ne place să căscam gura, să pierdem timpul, să amânăm treaba de la o zi la alta şi să aruncăm banii în aer.
Numai bine!

8 răspunsuri:
| Muhteşem a răspuns:

"Bomboanele agricole" combat nicotina
Semintele de floarea-soarelui, cele mai populare seminte consumate la noi, au multiple intrebuintari in medicina naturista. Sunt un remediu de baza in combaterea bolilor de rinichi, de bila si circulatorii.
De asemenea, se folosesc in cure pentru tratarea sterilitatii si impotentei vasculare si hormonale.
Uleiul obtinut prin presare la rece se poate folosi pentru dezintoxicarea organismului, prevenirea afectiunilor gingiilor, tratarea bolilor respiratorii ale cailor superioare.
Se ia o gura de ulei in fiecare dimineata, pe nemincate, si se suge vreme de 10 minute, apoi, lichidul plin de microbi, se scuipa si se clateste gura insistent.
Semintele de floarea-soarelui contin o cantitate substantiala de acid linoleic, care reduce depozitele de colesterol din peretii arterelor.
Sunt bogate in vitamina E, un antioxidant care previne aparitia bolilor de inima.
Sunt recomandate mai ales femeilor gravide si copiilor, pentru continutul ridicat de vitamine B.
Semintele de floarea-soarelui au darul de a reduce pofta de nicotina, iar infuziile fortifica vasele de singe si nervii, amortizand impactul renuntarii la tutun.

| xlmpq a răspuns:

De chestie

| Ðεεα • ♥ a răspuns:

P.s. Şi în timp ce mâncăm seminţele să nu lipsească bârfa!
Ca de astea suntem sătui.

| RagazzaDiPapa a răspuns:

Ca sa pierdem vremea...E la fel ca guma de mestecat, nu tine de foame si nu are nici un gust deosebit. Ce sa-i faci, asta e firea oamenilor!

| mrclaust a răspuns:

Ne relaxează deși sunt la fel de sănătoase ca și guma de mestecat. Le poți folosi ca înlocuitor de țigări.

| Ev0 a răspuns:

Un fel de obicei prost adevarat ca nu tin de foame dar mai mult din cauza gustului sarat F.U.N.D.A. mersi

| ROX_5276 a răspuns:

Din plictiseala

| Sk8kOsMyN a răspuns:

Pentru ca in Romania a devenit un sport si cei ce nu mancau s'au apucat si ei de acest sport pentru ca sunt prosti laughing)