| dyadyanadya a întrebat:

De ce Marea Moarta se numeste"moarta"?

Răspuns Câştigător
| ANIRIiriANIRI a răspuns:

Marea Moarta se numeste moarta pentru ca este atat de sarata incat nici un animal sau nici o planta nu paot supravietui in ea.

7 răspunsuri:
| adelina0101123 a răspuns:

Petru ca este sarata in ea nu poate supravietui pesti.M-ai de mult acum mult timp in ea erau foarte multi pesti dar au murit din cauza ca a fost prea sarata.

| moniiq a răspuns:

As mai vrea sa adaug ca in Marea Moarta traiesc doar bacterii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca nu este viata in ea. s-au descoperit niste bacterii care stau lipite de niste izvoare de pe fundul marii, insa in rest, nexam viata.

| Flaphya a răspuns:

Salinitatea este foarte ridicata.

| Crysstyan97 a răspuns:

Daca iei un pahar din ea sil bei s-ar putea sa te duci in cateva ore. Animalele acvatice sau dus deja si altele nau cum sa ajunga acolo.

| adybossman a răspuns:

Marea Moarta se numeste moarta din cauza cantitatii mare de sare pe care o contine, si datorita faptului ca daca incerci sa faci pluta nu te scufunzi chair daca n-ai mai facut asta niciodata.

| PsedaA a răspuns:

Tin sa precizez ca marea moarta se mai numeste "moarta " pentru ca nimic nu curge din ea mai departe...nu da nimic inapoi..doar acumuleaza. ~laur