| CreepyCrow a întrebat:

DETINUTII

50 de detinuti erau inchisi in celulele unei temnite. La ora stingerii, fara sa realizeze ca usile celulelor sunt inchise, un gardian a trecut pe la fiecare celula si a invartit o data cheia in broasca. Mai tarziu a venit un al doilea gardian si a invartit cheile de la celulele 2, 4, 6, 8 si asa mai departe, oprindu-se doar la celulele cu numere multipli ai lui 2. Un al treilea gardian face si el acelasi lucru, dar se opreste doar la celulele cu numerele 3, 6, 9, 12 si asa mai departe, iar alt gardian inchide celulele cu numerele 4, 8, 12, 16, etc. Ce prizonieri pot evada?

2 CONDAMNARE LA MOARTE

Un judecator pronunta sentinta unui detinut, vinovat de o crima ingrozitoare. Ii spune ca va fi spanzurat la ora pranzului, intr-una din urmatoarele sapte zile. Dar nu va sti care este ziua executiei decat atunci cand va sosi. Detinutul se gandeste putin si izbucneste in ras: "Bine, dar asta inseamna ca nu voi fi spanzurat niciodata". De ce a spus asta?

3 TIGRUL

O mama si fiul ei munceau pe un camp, in India. Un tigru iese din iarba mare si prinde baiatul in gheare. "Da-i drumul!", striga femeia. "Am sa o fac, daca vei prezice corect soarta copilului - il mananc sau ii dau drumul?". Ce trebuie sa zica femeia?

4 TREI PALARII

Trei surori, A, B, C, poarta palarii despre care stiu ca sunt fie albe fie negre, dar nu sunt toate albe. A poate vedea palariile lui B si C. B poate vedea palariile lui A si C. C este legata la ochi. Ele sunt intrebate, pe rand, daca stiu culoarea propriei palarii. A zice: "nu". B zice "nu". C zice "da". Ce culoare are palaria lui C si cum si-a dat ea seama?

5 A, B, C

A, B si C erau intr-un copac. A aluneca de pe creanga, il prinde pe B de picior, care la randul lui il prinde pe C de mana. Pana la urma toti sunt jos, foarte ingrijorati. Se uita in copac si vad pe cineva. Cine a ramas in copac?

Am gasit aceste probleme pe net, pe un site
Sunt tare curioasa sa vad cum le-ati rezolva voi,,, chiar nu stiu cum sa le rezolv, dar voi sunteti desteptilove struck
Va rog, raspundeti-mi ca nu mai pot de curiozitate sa aflu care sunt rezolvarilelove struck

5 răspunsuri:
| Anda1197 a răspuns:

Pai la problema una celula 1! ca primul gardian a deschis-o si ceilalti n-au mai inchis-o.
la 2 nu stiu.
la 3: il mananca, la 4 nu stiu si la 5 '' Si '' ramane in copac.laughing

| Cathy_1290 a răspuns:

Stiu raspunsul de le problema 5 Raspunsul este "si"

| raine a răspuns:

Destul de greu...
la 3 cred ca ar trebui sa spuna ca-i da drumul. daca ar spune ca-l mananca, astfel soarta i-ar fi pecetluita nu?

la 4 cred ca sunt doua palarii albe si una neagra (din expresia nu SUNT toate albe, deci mai mult de una). b cu c au palarii diferite, a cu c au palarii deferite. rezulta deci ca palariile lui a si b sunt asemanatoare deci albe(ca-s doua nu?)
in concluzie palaria lui C e neagra

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pey cred ca la primul este nicunul pentru ca primul gardian a invartit la toate celulele cheia in broasca

| Donytzu_1698 a răspuns:

La prima intrebare raspunsul este (in opinia mea) simplu. si anume niciun detinut nu poate evada pentru ca de la inceput aflam ca toate celulele sunt inchise...si gardienii normal ca nu dadeam drumul celulelor : La ora stingerii, fara sa realizeze ca usile celulelor sunt inchise

2 nu am idee laughing

3 sa ii dea drumu

4 A are palarie alba
B palarie alba
C palarie neagra pentru ca
cand a s euita la ceilalti trebuie sa vada doua de culori diferite pentru ca adaca vede 2 albe atunci clar a ei e neagra si astfel ar sti raspunsul
B este in aceeasi situatie
c o are neagra

spor la rationamente