Întrebare recomandată | NoNames66 a întrebat:

Este o rusine daca te duci la psihologul scolii? Pentru ca am o problema pe suflet si nu stiu cu cine sa discut.
Psihologul poate spune cuiva problema mea sau ramane doar intre noi?

Răspuns Câştigător
| Truxiie a răspuns:

Nu e o rusine, e un lucru cat se poate de normal.Te sfatuiesc sa mergi, te vei simtii mult mai bine dupa.

13 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Nu este nici-o rusine.pshiologul are obligatia profesionala de a tine confidentiala discutia cu tine

| darrio2007 a răspuns:

Cu parintii ar trebui discutat mai intai.Sa stii ca nu este nici o rusine sa faci asta.Dar daca tu ai ales asta sa stii ca psihologul va respecta etica profesionala.Adica tot ce se va discuta va ramane intre voi.

| valentingb a răspuns:

Nu e o rusine, nu trebuie sa fii nebun ca sa mergi la el, asa cum spui tu, ai ceva pe suflet, trebuie sa spui cuiva dar nu ai incredere in nimeni, asa ca mergi la el. El nu va spune nimanui, si te va ajuta sa treci peste. Psihologul scolii e in general numit "consilier", si sunt foarte buni in ce fac, sunt devotati.

| Fatamuntilor a răspuns:

NU; sunt oameni special pregatiti pentru asta; fii sigura ca problema va ramane intre voi.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Te ingrijoreaza ceva sau crezi ca esti in pericol?
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de psiholog. Trăim în România, orice se poate întâmpla. Ruşine nu este să mergi la psiholog, ruşine este să simţi nevoia de a merge.

| SimionAlexandru a răspuns:

Te salut :-)
Si eu am avut un psiholog, pe cand eram in clasa 10-a. Insa am plecat pur si simplu. Nu intelegeam de ce ma pune pe mine sa desenez copaci si case. Credeam ca e nebuna "Doamna psiholog". Probabil chiar era. Insa daca iti asculta probleme, e bine sa te deschizi in fata unei persoane. Eu, desi uram candva psihologia, acum am ajuns sa IUBESC psihologia motivationala si inspirationala.
Fa asa cum simti tu, ca e cel mai bine pentru tine :-) Cu siguranta, dupa felul in care te-ai exprima in aceasta intrebare, e vorba doar de un gand (Gandurile de obicei sunt negative). Asculta-ti inima. Inima, intotdeauna iti spune ce e cel mai bine pentru tine happy CURAJ. Iti doresc o zi superba in continuare

| alex500 a răspuns:

Nu va spune la nimeni, fugi la el!

Răspuns utilizator avertizat
| AndreeaE a răspuns:

Nu este o rusine. Ai nevoie de un prieten este cel mau bun lucru. Mergi este OK, vorbeste si descarcate. O sa fie bine pentru tine. El / ea nu vorbeste despre lucrurile altora personale cu nimeni, totul ramane acolo. Succes

| PisutzaTha a răspuns:

Asculta la mine.
Cel mai bun psiholog este un prieten beat. laughing))

| Adi_Verciuc_1993 a răspuns:

Nu, nu e o rusine dar parerea mea e ca cel mai bine vorbesti cu cel mai bun prieten/prietena despre asta pentru ca in psiholog nu poti avea totala incredere ca nu o sa ste judece sau ca o sa te inteleaga

| ancaelena273 a răspuns:

Daca ai o problema cel mai bine ar fi sa o discuti cu parinti. Dar daca nuvrei poti discuta cu psihologul scolii nu se poate intampla nimic rau. Si daca nu ai incredere roagal-o sa ramana intre voi!