| anonim_4396 a întrebat:

Eu ador jocul : TARI, ORASE :X:X doar ca sunt cam inceata >:" imi spuneti si mie cateva exemple de tari, orase, plante, marci, animale, culori, nume fete, nume baieti la fiecare litera din alfabet? sau macar la cele mai rare?big grin

Răspuns Câştigător
| Crya a răspuns:

Tari:
Albania; Bulgaria; Canada; Danemarca; Estonia; Finlanda; Georgia; Haiti; Iran; Jamaica; Kosovo; Luxemburg; Maroc; Niger; Olanda; Portugalia; Qatar; Romania; Suedia; Ş(nu cred ca exista); Togo; Ţ(nici la asta nu stiu); Ucraina; Venezuela; Yemen; Zimbabwe

Orase:
Alba; Braila; Constanta; Deva; Eforie; Faget; Giurgiu; Hunedoara; Iasi; Însuratei; Jibou; Kakuma; Lipova; Miercurea-Ciuc; Nădlac; Oradea; Pitesti; Resita; Sulina; Ştei; Techirghiol; Ţandarei; Urziceni; Vlăhiţa; Washington; X ( habar nu am) Yogyakarta; Zalău.(am incercat ca toate sa fie de la noi din tara – exceptie K; W si Y)

Munti :
Aninei; Bihor; Ceahlau; Dognecei; Everest; Fagaras; Godeanu; Harghita; Iezer-Papusa; Întorsurii; Leaota; Macin; Nemira; Obcina Federeu; Parang; Retezat; Semenic; Şureanu; Tarcau; Ţibleş; Ural; Vladeasa; Warning Mount; Yukshin; Zarand

Ape :
Arges; Bega; Cris; Dambovita; Eufrat; Folea; Gange; Hartibaciu; Illinois; Jiu; Kentucky; Lotru; Mures; Nil; Olt; Prut; Red; Sena; Şeksninskoie; Tamisa; Uruguay; Volga; Wye; Yser; Zara

Plante:
Anin; Bambus; Cercelus; Dovleac; Enciclia; Fraga; Ghimbir; Hrean; Iris; Jneapan; Kiwi; Lalea; Mura; Nufar; Orhidee; Plop; Quercus robur; Rapita; Salcam; Tei; Ulm; Varza; Washingtonia; Ziqopetalum

Animale:
Albina; Broasca; Cod; Dromader; Elefant; Fluture; Ghepard; Hiena; Iepure; Jaguar; Kiwi; Lama; Molusca; Nevastuica; Ornitorinc; Porc; Rinocer; Sconcs; Şarpe; Taur; Ţap; Urs; Veverita; Weimaraner; Yac; Zimbru

Nume:
Alexandra; Bianca; Cristi; Dan; Elena; Filoftea; Gabriel; Horia; Ion; John; Kelly; Laura; Maria; Naomi; Olimpia; Paul; Querida; Radu; Simona; Ştefan; Tanase; Ţugui; Udrea; Vadim; Ward; Xena; Yoko; Zaharia.

Sper ca te va ajuta. Am muncit la ele. Am incercat sa-ti dau un raspuns la fiecare literabig grin... Sper ca-ti va fi de folos happy

6 răspunsuri:
| minnieee a răspuns:

Albania; Arad; Anans; Adidas?(sau la ce te referi?)Antilopa; Albastru; Adina; Alex.
Belgia; Bucuresti; Bambus;(marca nu stiu); Bou; Bej; Bianca; Bogdan.
Canada; Calarasi; Cana;(iar nu stiu marcalaughing ); Cal; Crem; Catalina; Cristi.
Danemarca; Deva; Dalia; Deichman;(nu stiu culoare); Diana; Denis.
Elvetia; Eforie; Echinaceea; Elena; Enache.
Finlanda; Frankfurt; Floare-Soarelui; Fila; Fazan; Felicia; FLorin
Groelanda; Galati; Ghiocel; Gaina; Galben; Gabriela; Gheorghe.
Honduras; Hateg; Hrean; Henrieta; Horatiu.(aici chiar nu stiu mai multe)
Italia; Innsbruck; Iris; Ibis; Ioana; Ilie.
Jamaica; Jimbolia; Jerbera; Julieta; Jack.
Kuweit; Kigali; Kiwi; Koala; Katherine; Kriss.
Letonia; Lisabona; Lalea; Leu; Lila; Larisa; Laur.
Mexic; Medias; Margareta; Maimuta; Mercedes?; Monica; Marius; Mov.
Nepal; Neptun; Nike; Negru; Nadia; Nicolae.
Olanda; Oradea; Orhidee; Ogar; Orange; Olivia; Ovidiu.
Polonia; Ploiesti; PapadiePaun; Portocaliu; Paula; Paul.
Qatarl; Quito; Quercus robur(planta).
Romania; Reghin; Ridiche; Ras; Rosu; Rodica; Raul.
Serbia; Salzburg; Sinningia; Sitar; Silvia; Serban
Turcia; Tulcea; Tulipa(lalea); Taur; Tatiana; Tudor.
Ungaria; Urziceni; Ulm,Urs,Ursula;
Venezuela; Viena; Varza; Vultur; Visiniu; Viorica; Victor.
Western Sahara; Washington; Washingtonia filifera; Wanda; William.
angrynu stiu tara); Xerne; Xenopus (animal),Xenia.
Yemen; Yatomi; Yac(animal)Yolanda(nume fata)
Zimbabwe,Zalau,Zara(marca?),Zebra,Zambila, Zina, Zaharia.
N-am stiu la toate dar sper ca te-am ajutat cat de cat.happy
Si scuze eventualele greseli.

| adyalex97 a răspuns:

Jocul in sine se numeste TOMAPANT adica:
t=tari
o=orase
m=munti
a=ape
p=plante
a=animale
n=nume
t=total---aici punandu-se punctele obtinute iar punctajul se pace astfel:
20pt-tu ai scris la o rubrica iar adversarul tau nu
10pt-si tu si adversarul tau ati scris la acea rubrica
5pt-si tu si adversarul tau ati scris aceleasi tari, orase etc la acea rubrica

| Iubyta_Tha_Georgy_1973 a răspuns:

Sunt ogramada, deci nu cred ca am timp sa le insir pe tote cautati pe fb si va ajut! Va pup!

| Iubyta_Tha_Georgy_1973 a răspuns:

Care stie intrebari de genul: 1 sarut 2 te iubesc 3te doresc chsti din astea?

| Zambilici_6773 a răspuns:

Tari. Litera a : Australia,Anglia, Austria, Afghanistan, Arabia Saudita, Albania, Argentina, etc.
Litera b : Bulgaria, Brazilia, Belarus, Bahamas, Belgia,etc.
Litera c : Coreea, Chile, Canada, Croatia, Columbia, Cuba, China, Ceoslovacia,etc.
Litera d : Danemarca
Litera e : Egipt,Estonia, etc.
Litera f : Franta,Finlanda, etc.
Litera g : Germania, Grecia,Guineea, Guatemala, etc.
Litera h : Honduras
Litera i : India, Israel, Irak, Indonezia, etc.
Litera si : Japonia, Jamaica, etc.
Litera ca : Kazakhstan, etc.
Litera l : Libia, Letonia, Luxemburg, Lituania, etc.
Litera m : Mexic, Macedonia, Moldova, Mongolia, Madagascar, etc.
Litera n : Nigeria, Norvegia, etc.
Litera o : Olanda, etc.
Litera p : Peru, Portugalia, Paraguai, etc.
Litera r : Romania, Rusia, etc.
Litera s : Spania, Slovenia, Singapore, Serbia, etc.
Litera t : Turcia, Tunisia, Tailanda, etc.
Litera u : Ungaria, Ucraina, Uruguay, etc.
Litera v : Venezuela, vietnam, etc.
Litera w : Wales, etc.
Litera y : Yemen, etc.
Litera z : Zaire, etc.

Orase.
Litera a : Arad, Alba Iulia, etc.
Litera b : Bistrita, Botosani, Brasov, Braila, Buzau, Bucuresti, Buftea, Baia Mare, etc.
Litera c : Calarasi, Cluj-Napoca, Constanta, Craiova, etc.
Litera d : Deva, etc.
Litera e : Eforie, etc.
Litera f : Focsani, etc.
Litera g : Galati, Giurgiu, etc.
Litera h : Hunedoara, Hateg, etc.
Litera l : Iasi, etc.
Litera si :Jimbolia, etc.
Litera ca : Kigali, etc.
Litera l : Livorno, etc
Litera m : Madrid, etc.
Litera n : Nadlac, etc.
Litera o : Oradea, Orastie, etc.
Litera p : Pitesti, Ploiesti, Porto Rico, etc.
Litera r : Ramnicu Valcea, Ravena, etc.
Litera s : Sibiu, Sfantu Gheorghe, Slatina, Slobozia, Suceava, etc.
Litera t : Targoviste, Targu Jiu, Targu Mures, Timisoara, Tulcea, etc.
Litera u : Udine, etc.
Litera v : Vaslui, Victoria, etc.
Litera w : Washington, etc.
Litera z : Zagreb, etc.