| RecycleBin a întrebat:

Eu sunt din suceava.si am auzit multe persoane ca merg la lipoveni. ce-i aia? o apa ce?

5 răspunsuri:
| Klepto a răspuns:

Lacul Lipoveni, cred ca la asta te referi.

| StarDust a răspuns:

Lipovenii sunt o "specie" de romani. gen ardeleni olteni etc laughing) nu stiu exact zona.

| RoxanaGhost a răspuns:

Lipovenii sunt credincioși ortodocși de rit vechi cunoscuți în întreaga lume sub denumirea de staroveri („de credință veche)
Prietenul meu este, deci sunt bine informata laughing

| JuL a răspuns:

Lipoveni este o localitate în județul Suceava, Moldova, România.

Această localitate atestată în anul 1724 este desemnată ca fiind cea dintâi localitate de ruși lipoveni (staroveri). Rușii lipoveni constituie o comunitate de etnici ruși creștini ortodocși de rit vechi; slujbele religioase se desfășoară în limba slavonă veche, iar calendarul folosit este cel iulian.

| Zuzu_3185 a răspuns:

Da...este o apa