| KatyKat a întrebat:

Hai sa presupunem ca un cutit se ascute. El se incalzeste.Acelasi lucru se intimpla daca cutitul se tine deasupra unei flacari. Prin ce se aseamana si prin ce se deosebesc aceste doua cazuri? Cine raspunde corect, funda!

Răspuns Câştigător
| gabrielgypps a răspuns:

Vrei sa spui se ascuteste. si da 7h30 are dreptate, in primul caz se incalzaste din cauza frecarii, iar al doilea prin transfer termic.
deosebirea este ca in primul caz energia cinetica a miscarii de ascutire se trasforma in energie termica, in cazul 2 energia termica se transmite doar si cutitului fara a se transforma.
daca aveai 10 raspunsuri diferite de unde stiai care e corect sa premiezi raspunsul? intrebai profesorii.

1 răspuns:
| TeoPT a răspuns:

Pai la primul caz este din cauza frecarii, iar al doilea pentru ca il tii deasupra flacarii. Faceti-va frate temele singuri.