| BlueBubble a întrebat:

Heeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeelp!
Bună TPU. Aş avea o întrebare pentru voi big grin.
Cum pot să-mi creez aspectul propriu la profil pe HI5. Nu vreau cu poza mea, ci o poză de pe internet. Ştiu că trebuie să intru pe profilul meu, la modifică aspectul şi la creează aspect.
Dar de acolo sunt multe categorii şi de acolo nu mai ştiu. Ar fi perfect dacă mi-aţi spune la care dintre cele 3 categorii să completez (Pagină globală, Secţiune principală şi Secţiuni secundare) şi ce, adică să-mi spuneţi ce trebuie să completez la toate. P. S: Am hi5-ul în limba română, şi de aceea vă rog să scrieţi gen: "La culoare de fundal scrii." nu-mi spuneţi "culoare de fundal" în engleză, pentru că deşi cunosc limba, e mai greu la cateogriile alea.

Mulţumesc pentru timpul pierdut, iar eu o să răsplătesc cel mai bun răspuns cu o fundă. Explicit vă rog puppy dog eyes

Răspuns Câştigător
| Ruxiii a răspuns:

La fiecare pagina trebuie sa completezi.
Cauti pe google image de exemplu imagini cuprinse intre dimensiulile indicate (observi ca sub chenarul cu "browse" scrie o dmensiune anume, iar imaginea nu trebuie sa depasasca acea dimensiune). Le salvezi in calculator si le adaugi dupa pe hi5 acolo la browse.Selectezi dimensiunile textului, culorile si fontul dupa preferinte.
Fiecarui chenar trebuie sa ii aduaugi o poza. Dupa dai examinare si ai sa vezi unde apare poza aleasa de tine.Prima de la sectiunea globala este backgrpundul propriu-zis al aspectului. Ele sunt asezate de sus in jos adica in sensul ca la Sectiunea Principala incepe cu bara pe care se afla numele tau de profil. Dupa cu imaginea peste care se afla avatarul (fetita aia). Si tot asa.
De asemenea mai ai casutele cu "In" si "In jos" care reprezinta repetare imagini (in partile laterale - in... in jos - in jos ))
Bulinele in dreptul carora scrie Sus, Jos, Mijloc reprezinta locul unde "se va pune " imaginea (adica jos, la mijloc sau sus).

Dupa ce ai terminat aspectul ii dai examinare. Dupa return. Daca iti place ii dai salvare si dupa il gasesti la "Aspecte create de mine" si ti-l selectezi ca fundal. Dca nu iti place il modifici dupa preferinte. Daca vrei, iti dau hi5-ul meu si iti arat cateva aspecte facute de mine happy.

Sper ca te-am ajutat big grin si ca ai inteles cat de cat big grin.

3 răspunsuri:
| Gândac a răspuns:

Pagină Globală

Pagina globala este cea din spatele profilului, care sustine sectiunile. De multe ori am observat ca faceti referire la aceasta ca "fundalul profilului". Aceasta poate fi personalizata astfel:

Fundal de pagină se refera la imaginea de pe fundalul profilului. Apasati butonul de Rasfoire (Browse) ca sa alegeti poza din calculator, pe care vreti sa o puneti ca fundal al profilului. Mare atentie insa la proprietatile acestei poze. pentru a fi acceptata de editor trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:

* Sa fie in format. jpg sau. gif (imagine care se misca)
* Sa aibe o rezolutie de pana la maxim 1600 pixeli lungime si 900 pixeli inaltime (adica maxim 1600×900). Daca este micuta acea imagine o va repeta de mai multe ori ca sa acopere fundalul profilului.
* Sa aibe o dimensiune de cel mult 250 kb, este vorba de maxim 250 de kilobiti din cei pe care ii ocupa fizic pe disc. (daca dati click dreapta pe poza si alegeti "Properties" o sa va apara dimensiunile exacte ale ei).

Adaugarea unei imagini pe fundalul profilului este optionala, daca vreti nu incarcati nicio poza si puneti doar o culoare de fundal care vreti voi.

Culoare de fundal: in chenarul acesta treceti fie denumirea culorii in engleza, fie codul culorii cu # in fata. De exemplu culoarea alba are codul #FFFFFF, iar culoarea neagra are codul #000000. Chiar daca puneti poza pe fundal iar aceasta o sa acopere culoarea trebuie sa fixati si o culoare pentru fundal ca nu puteti sa stiti pe unde ramane profilul neacoperit. Uitati un tabel cu mai multe coduri ale culorilor »http://welcome.haipa.ro/files/2009/01/colors.gif

Poziţie: se refera la pozitia pozei pe care ati incarcat-o la primul pas (daca ati incarcat-o). De aici o puteti pozitiona cum vreti: sus, jos ori la mijlocul profilului avand trei buline pentru fiecare: una la stanga, alta la mijloc iar alta la dreapta.

Ataşare: de aici selectati daca poza pe care ati pus-o pe profil doriti sa ramana fixa (adica sa nu se miste cand dati de pagina in jos) sau sa defileze (adica atunci cand dati de pagina in jos sa se dea si de poza in jos).

Repetare: aici sunt doua optiuni, una care e bifata dinainte – cea de repetare a pozei in jos, iar una care scrie decat "In" in dreptul ei. aceasta a doua optiune inseamna fara repetare, adica poza sa nu se repete pe profil.

Anteturi text nu cred ca face ceva, poate facea inainte. pe cealalta versiune ca pe asta nu are niciun efect asupra niciunei sectiuni.

Culori pagină: Aici faceti niste setari generale pentru culorea textelor si a linkurilor de pe profil.

Secţiune Principală

Sectiunea principala se refera la detaliile utilizatorului si cuprinde partea de sus a profilului, adica cea cu numele si cea care tine avatarul, statusul, statisticile, porcaria aia de se misca si reclamele de sub statistici.

Antetul secţiunii este bara cu numele vostru si cu vizualizarile. Puteti sa incarcati o imagine pentru aceasta (atentie la cerintele de sub campul de incarcare) ori decat sa selectati o culoare de fundal. Apoi selectati si o culoare pentru text (adica pentru numele vostru si vizualizari). daca selectati aceeasi culoare la amandoua atunci textul nu se mai vede.

Corpul secţiunii este sectiunea aceea mare de sus, cuprinsa intre bara cu numele si restul sectiunilor care se impart in doua randuri. Acesta cuprinde avatarul vostru, link-urile de sub el, statusul, statisticile, avatarul animat si reclama din dreapta.

De asemenea si aici aveti posibilitatea de a incarca o imagine. jpg sau. gif de pana la 956×500 pixeli, ii puteti seta o culoare de fundal, pozitia pe care doriti sa o aiba si daca doriti sa se repete poza respectiva. Culoarea textului se refera la textele din acea sectiune, nu la link-uri.

Fundal de subsol este o dunga sub Corpul Sectiunii, care il desparte de celelalte sectiuni care vin in jos pe doua randuri. Este o simpla imagine de pana la 956×60 pixeli pe care la fel ca la toate nu sunteti obligati sa o incarcati daca nu doriti. Eu pe aceasta imagine mi-am scris adresa de hi5 a profilului ca sa se stie ca skinul e facut de mine. Altii isi scriu pe bara cu numele, in partea dreapta. fiecare cum vrea.

Secţiuni Secundare

Sectiunile secundare sunt cele cuprinse pe doua randuri, unul in stanga care incepe cu Actualizarile, Despre Mine, Interese etc. si unul in dreapta incepand cu sectiunea de Cadouri, Prieteni etc.

Antetul secţiunii se refera la partea de sus a sectiunii, cea cu numele ei si atat. aveti posibilitatea sa incarcati o imagine de fundal, sa alegeti o culoare de fundal si sa personalizati caracteristicile textului (numelui) sectiunii. Ii puteti pune un anumit font, o anumita culoare si o anumita marime.

Navigare în secţiune este o portiune mica imediat sub partea cu numele sectiunii, si cuprinde de obicei link-urile de editare ale sectiunii. De exemplu la "Despre Mine", scrie "Editeaza aceasta sectiune" daca esti logat in profil, iar pentru vizitatori nu mai apare link-ul de editare insa apare bara goala din spatele link-ului. Asa ca nu sariti peste partea aceasta si puneti o poza de fundal sau macar o culoare de fundal. De asemenea fixati si culoarea link-urilor.

Corpul secţiunii reprezinta campul unde sta scrisul vostru, in Despre Mine sau Interese, ori campul unde sunt scrise Jocurile, Prietenii, Five-urile etc. Puteti sa ii puneti o imagine de fundal cu o anumita pozitie si repetare, ori decat o culoare de fundal. Aici aveti grija ce imagine puneti ca sa se vada scrisul bine, cele mai bune sunt ori decat culorile de fundal ori o imagine simpla cu un ornament pe undeva printr-un colt.

Fundal de subsol este o bara mica sub fiecare sectiune ca un fel de bordura care le desparte intre ele si le completeaza. adica ajuta ca sectiunile sa nu se termine brusc si le face un chenar frumos. Este o simpla imagine pe care daca vreti o incarcati daca nu, nu.

SURSĂ : http://welcome.haipa.ro/
Nu ai cum să nu înţelegi. BAFTĂ!

| Irmmma a răspuns:

Heii love struck!
Deci :
Sectiunea tongueagina globala
Apoi selectezi poza.
Pozitie: Sus
Atasarebig grinefilare
Repetare : Bifezi ''In jos '' si ''In ''
Dupa aia nu mai ai nimic de facut decat sa dai la 'Examinare'' apoi, daca iti place,''Salvare''.
Sper ca te-am ajutat!
Te puup :**

| BlueBubble explică:

Apropo, vreau să fie un aspect complet. Exact ca cele deja create de alţi utilizatori.