| Andrey3oo7 a întrebat:

Am doua mici intrebari pentru pasionatii de biciclete.Am o bicicleta Cross Grip 924.

Prima intrebare fiind legata de schimbatoare. Cand doresc sa schimb viteza de pe foaia mare (3) descrescator (pe a doua sa zicem), nu mi-o schimba din prima. Trebuie sa schimb tocmai pana pe intai si abia dupa aceea schimba (crescator merge perfect). Problema se aplica si pentru schimbatoarele din spate. Nu e atat de rau, dar are ezitari (trebuie sa scad de obicei doua viteze si sa urc inapoi pentru una).

A doua intrebare e pentru ingrijirea cadrului. Culoarea bicicletei e mată iar urmele de noroi raman vizibile dupa ce o spal. Cand e uda, abia spalata, e impecabila. Insa dupa ce se usuca apar pete de noroi care... nu sunt vizibile neaparat, dar mie imi sar in ochi laughing.

Orice ajutor e bine primit (sper ca s-a inteles ceva din explicatiile mele rolling on the floor )

Multumesc! big grin

1 răspuns:
| ShREKT a răspuns:

Salut. Schimbatoarele trebuie reglate, nu au probleme tehnice, trebuie sa mergi la un service bun de biciclete din orasul tau si sa le spui sa regleze schimbatoarele. Vezi sa nu mergi la un magazin mare cum ar fi Hervis, Decathlon, etc. pentru ca aia is paraleli cu bicicletele si zic sa mergi la un service care are niste meseriasi priceputi laughing) si in legatura cu petele de pe cadru: poti sa mergi la spalatorie auto si sa dai vreo 5 lei sa iti spele bine bicicleta, ori o speli cu buretele si cu sapun bine de tot, dupa care dai cu un jet de apa (un pet cu dop gaurit) si o stergi cu o carpa pana e uda.