| Bububu01 a întrebat:

Care-i treaba cu dislexia? Am citit un articol in care spunea ca esti dislexic doar daca citesti cu multe greseli. Este adevarat? Esti dislexic si daca te rusinezi cand citesti si vrei sa-ti iasa bine si chiar atunci te incurci, iar in mod general daca faci asta nu retii nimic? Exista si oameni dislexici sau doar la copii este? Dau vot si funda raspunsului ajutator.

3 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Dislexia nu are nimic de a face cu rușinarea. Pur și simplu literele ți se amestecă în minte.

| Felissa13Eden a răspuns:

Cred ca tu suferi de timiditate si te rusinezi in momentele in care esti expus publicului.
Dislexia se manifesta, mai usor vorbind, prin faptul ca ti se amesteca literele in cap atunci cand citesti si nu citesti mereu cuvintele bine, iar cand scrii, cuvintele iti vin gresit in minte si faci o harababura laughing

| OMEGALIN a răspuns:

Dislexia este o boala psihica.O ai doar daca crezi ca o ai, precum si multe alte boli. Avem boli pentru orice problema minuscula pe care o intampinam in cursul vietii si prin crezare o amplificam.Nu ai dislexie, nimeni nu are. Daca ai probleme in citire, incearca sa te odihnesti mai mult sau poate in cel mai rau caz ai probleme de vedere. Daca iti e rusine sa citesti in public inseamna ca esti rusinos, care iar e o chestie psihologica doar. Poti face orice-ti doresti, atata timp cat crezi in tine happy