| Irina170 a întrebat:

Hei TPU cu ce fel de material este izolat exteriorul navetelor spatiale care rezista la peste 3000grade C
Urgent am nevoie pentru maine la scoala
Dau fundita

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Protecţia termică joacă un rol foarte important, cu precădere la intrarea în atmosferă a navelor spaţiale. La naveta aerospaţială NASA (USA) se utilizează garnituri din compozit carbon – carbon, siliciu – siliciu şi piese structurale din bor - aluminiu (fig. 1.6). Temperatura de utilizare este de 300 C, dar poate ajunge şi la 600 C.
Partea centrală este protejată de plăcuţe din compozite ceramice siliciu – siliciu, care constituie un scut termic radiant. Ele sunt separate printr-un perete dintr-un aliaj uşor sau un stratificat bor – aluminiu dar şi printr-un sandwich din fetru şi naylon neinflamabil (silicon – fagure de albină).

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://fisierulmeu.ro/55LB4XGDIFN0/Untitled-jpg.html

aici am pus imaginea la care face referire explicatia...