| AquagirlDiana a întrebat:

Hei TPU, deci atunci cand desenez cu pasteluri, ce ar trebui sa fac ca sa nu se mai ia asa de tare de pe foaie, dupa ce desenul e gata. Multumesc anticipat happy

Răspuns Câştigător
| Mέℓℓ a răspuns:

Buna, iti trebuie o anumita foaie/foi:
Hartia pentru pastel poate fi colorata sau alba, cu suprafata texturata sub forma de modele aleatorii sau linii uniforme. Acest ultim tip de hartie este cunoscut sub denumirea de hartie Ingres.
Gama de culoare disponibila a hartiei pastel variaza de la culorile primare, ocruri, alb sau crem pana la negru. Hartia Ingres este disponibila intr-o serie limitata de nuante de pamant, negru si alb. Folosirea unui fundal colorat si expus ofera posibilitati nelimitate in tehnica desenului in pastel.
De asemenea, Cartonul special pentru pastel este disponibil de asemenea intr-o varietate de nuante si se distinge printr-o aderenta sporita. Textura intensa a cartonului reduce din nevoia de a fixa desenul in fixativ. Totodata permite aplicarea de culoare in straturi generoase.
Hartia aspra pentru acuarela este excelenta din punct de vedere al texturii pentru pastel.O alta varianta sunt hartiile pentru acuarela colorate, in nuante palide de crem sau ivoriu. Aceste nuante au o foarte buna rezistenta la lumina in timp.
Hartia pentru desen de grosime medie oferta o buna solutie pentru lucrarile in pastel la un pret economic. Cu cat hartia este mai groasa, cu atat este mai indicata folosirea ei. Hartia pentru desen de 300gr/mp este ideala.
Sper ca te-am ajutat! Succes!