| dada_2571 a întrebat:

Hi! Unde pot gasi si eu un dictionar latin-roman online? Unul care traduce propozitii.

44 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dictionarele nu traduc. Ele dau echivalentele unor cuvinte.
Daca cauti dictionare bune, ele exista online pentru engleza (http://www.perseus.tufts.edu/hopper/resolveform?redirect=true&lang=Latin) si franceza (http://www.lexilogos.com/latin/gaffiot.php?cu=), nu si pentru romana (pe limbalatina.ro e unul, dar e extrem de slab).
Exista o unealta a perseus care iti face analiza cuvantului, astfel incat sa stii despre ce e vorba: http://www.perseus.tufts.edu/hopper/morph?redirect=true&lang=la.
Oricum, nimic nu iti va suplini munca individuala.

| JeSa a răspuns:

Intră aici, poate te ajută!:)
http://www.limbalatina.ro/dictionar.php
Baftă:P

| Demoiselle a răspuns:

Npc dada:*

| dada_2571 explică:

Multumesc muuuult.

| dada_2571 explică:

Multumesc tuturor!

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mine nu mergeecrying si am nevoieecrying

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici eu nu gasesc, ar trebui sa facem o vizita la librarie happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu doamna\domnisoara ca tot internetul e plin de prostii! si stiti dvs cine le publica! nici eu nu am gasit nimic! si chiar de am gasit ceva, am scris cuv :,, leagan,, si-mi spunea in latina la caine, pisica, perna... oricum internetul romanesc lasa de dorit!?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In sfarsit am gasit!~? 1

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hannibal, dux peritissimus artis militaris

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta caut si eu

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A gresi e omeneste, a persevera e diabolic

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frate de ce scrieti in latina? Si plus ca eu caut diverse cuvinte si dictionarul imi da... Cel mai bine zic eu ia-ti un dictionar nu mai cauta pe net ca sunt numai tampenii...

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta caut si eu...si nu gasesc sad

Alte răspunsuri