| LuS[z] a întrebat:

HIDROXIDUL DE CALCIU ESTE SAU NU SUBSTANTA IONICA? VREAU UN RASPUNS CERT SI MOTIVUL VA ROG

Răspuns Câştigător
| Swabia a răspuns:

Esti sigura k e hidroxid de calciu si nu oxid de calciu?!>...caci,daca e oxid de calciu te pot ajuta... daca e hidroxid nu prea...big grin! Explicatie pentru.: Cao[oxid de calciu!]...este legatura IONICA ptk. se formeaza intre 1 METAL si 1 NEMETAL...metalul este Ca [calciu] aflat in grupa 2 prin urmare are pe ultimul strat 2 electroni, iar ca sa devina ion cedeaza cei 2 electroni si devine ion pozitiv divalent...nemetalulul este O [oxigen] aflat in grupa 6, prin urmare are 6 electroni pe ultimul strat si primeste 2 electroni pentru. a`si forma configuratia stabila de octet! cei 2 ioni [Ca2+ si O2-] formati se atrag prin forte electro`statice si rezulta substanta ionica CaO...

Casad2 punctulete pe langa) ----->(sus pe sageata "-2e")Ca2+
.:O:.(6 punctulete pe langa)---->(sus pe sageata "+2e")O2-

5 răspunsuri:
| LuS[z] explică:

Pentru personajul anonimlaughing
ai vreo preoblema?
baremi semneaza-te si u! sau nu ai numelaughing)

| Swabia a răspuns:

laughing)...defapt jos la schema...trebuia sa fia asa Ca: (2 punctulete pe langa)......numai k ": "cu "(" au fost unul langa celalalt si s`a produs micul accident "sad"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, este o substanta ionica (Ca(OH)2) Ca +2 este ionul pozitiv, OH este ionul negativ (-1)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da este pentru ca uh nu gandesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hidroxidu de calciu este o sub ionica