| Panteraa a întrebat:

Hie TPU. Mi-am facut cont pe twitter si nu prea stiu cum se foloseste. Va rog ajutati-ma si pe mine cu niste detalii. In primul rand cum scriu la mine sa imi apara, cum scriu la altcineva tweets si sa apara ca i-am scris la el sa vad si eu, cum pun poze etc. Va rog ajutati-ma. Dau funda+vot. Scz categoria.

1 răspuns:
| wforweirdo a răspuns:

Încerc să îţi explic,sper să înţelegi.
Following-aici vor apărea persoanele pe care le-ai adăugat tu în lista ta,dar spre deosebire de mess,fb,TPU etc, persoanele respective nu te vor avea în lista lor decât dacă teadaugă şi ei.
Followers- aici apar persoanele care te-au adaugat pe tine în lista lor de "following"
Lists- sunt liste,grupuri din astea ca pe mess
Dacă vrei să postezi ceva, o faci acolo unde scrie "what's going on "sau ceva de genul,mă rog.
Ceea ce postezi tu,apare doar la cei care ţi-au dat follow, nu şi la cei cărora le-ai dat tu follow.
Pentru a trimite mesaj privat cuiva, trebuie să te aibă şi el/ea în listă.
Pentru a trimite cuiva un simplu mesaj, un tweet,trebuie să îi dai reply,adică pui"@" şi îi scrii username-ul iar apoi mesajul.
Pentru a vedea cine ţi-a dat ţie reply, dai la mentions parcă
Cât despre "retweets", cineva îţi postează tweet-ul la el/ea în listă,deci followerşii persoanei care ţi-a dat ţie retweet vor vedea teeetul,va apărea la ei ín listă.
Cam atât, n-am mai intrat pe twitter de mult timp.
Mai ai ceva nelămuriri, sau te-am indus de tot în eroare?