| Puuuf a întrebat:

Imi poate zice cineva cele 7 pacate capitale?
fundita:X

Răspuns Câştigător
| XxMALVIxX a răspuns:

1. Mandria
Fiecare, fie ca a vrut sau nu, a avut momente in care s-a laudat, in care s-a pus mai presus de ceilalti. Mandria este primul pacat pe lista celor 7... oare de ce? Ei bine, eu nu am gasit raspuns, desi am stat foarte mult si m-am gandit. M-am laudat, ma laud si ma voi lauda, cu prima ocazie pe care o voi avea. Traiesc intr-o lume plina de scursuri, fata de care ma simt diferit, ma simt mai presus de unele persoane, dar totusi plec capul in fata celor care merita. mandrie+

2. Invidia
Am si eu momente in care sunt invidios, dar totusi e cam mult spus... vreau doar sa am viata lui/ei, sa fiu ca el/ea. Cand vine vorba de adevarata invidie, o simt cand vad un str8. De multe ori ii invidiez ca sunt normali, ca ei nu trebuie sa sufere, ca au toate drepturile, ca pe ei biserica nu-i judeca si ca nu sunt priviti ca niste bolnavi mintali, obsedati de sex. invidie+

3. Iubirea de arginti
Oo da... mi-as dori sa stau degeaba, sa primesc bani doar pentru ca respir. Banii i-as cheltui doar in calatorii, croaziere de lux si shopping. Totusi intre toate acestea si iubire, cu toata sinceritatea din lume, as alege iubirea. iubire de arginti+

4. Desfranarea
Am o viata care mi-as dori sa fie lunga si plina de bucurii. Am o viata de care nu imi bat joc. Viata mea, doar eu o pot controla si nimic nu poate schimba asta. Nu-mi plac cluburile, desi varsta pe care o am ar cere asta. Nu fac sex cu oricine, trebuie sa cunosc acea persoana, sa-i cunosc personalitatea. Nu mi-am batut joc niciodata de nimeni si nu o voi face. Nu fumez, nu beau si nu m-am drogat niciodata. Asta sunt eu, un fraier... desfranare-

5. Lacomia
E firesc... am ceva, vreau mai mult, si mai mult. De multe ori nu ma pot opri, fac excese dupa excese, dar lucrul bun este ca realizez ceea ce se intampla si ma opresc. lacomie+

6. Lenea
Cred ca am ajuns intr-un punct in care am foarte multe de zis. Lenea este unul dintre cele mai mari defecte pe care le am. Vreau sa lenevesc o zi intreaga, sa stau cu o carte in mana, intr-o cada plina cu spuma, sa ma uit la filme si sa mananc floricele, sa vorbesc cu puterea gandului si cel mai important, mi-as dori sa plutesc. In ciuda acestor lucruri sunt o persoana iubitoare de sport si plimbari in natura. Ma descotorosesc total de lene atunci cand sunt intr-un mall... oare de ce? Fiindca sunt gay si imi place shopping-ul. lene+

7. Mania (cu â)
Rare sunt persoanele care reusesc sa ma enerveze cu adevarat. Din acest motiv consider ca nu port pica nimanui. Cand ai observat: ironie(chiar sarcasm), pulsarea unei vene, seriozitate completa si ticuri ciudate, e clar momentul sa te opresti. Continuarea discutiei nu e chiar cel mai bun lucru pe care ai putea sa-l faci. Dupa aceste simptome urmeaza criza: sparg primul obiect casabil care imi ajunge in mana sau arunc cu telefonul, ironia se transforma in tipete, iar vena care pulsa, se opreste. Dupa ce raman singur, incep sa plang... doar de doua ori in intreaga mea viata am trecut prin toate aceste etape si mi-as dori sa nu se mai intample niciodata. manie+

6 din 7 pacate, le am. Daca Dumnezeu exista cu adevarat, ma intreb, unde voi ajunge dupa moarte? Ideea este ca, indiferent de ce spune religia, toate aceste pacate fac parte din viata noastra, mai mult sau mai putin. Daca nu aveti nici un pacat din cele de mai sus, e cazul sa va puneti semne de intrebare si cel mai bun lucru ar fi sa chemati nava mama sa va ia... aici e Pamantul!

Sper ca te'am ajutat, fundita?

12 răspunsuri:
| Nevermindd a răspuns:

Conform Catehismului Bisericii Catolice, cele şapte păcate capitale sunt:
1. Mândria
2. Zgârcenia
3. Necurăţia
4. Invidia
5. Lăcomia
6. Mânia
7. Lenea
Aceste păcate se numesc capitale, sau de căpetenie, pentru că ele sunt izvorul multor păcate.(Lista celor şapte păcate mortale a fost întocmită de Papa Gregorie cel Mare în secolul VI şi apoi a fost popularizată în Evul Mediu de către Dante, în lucrarea „Infernul".)
După 1. 500 de ani, în Marite 2008, Biserica Catolică a actualizat lista păcatelor capitale, adăugând şapte noi păcate. Lista a fost publicată în ziarul Vaticanului, L’Osservatore Romano şi sunt acestea:

1. Distrugerea mediului înconjurător
2. Experimentele stiinţifice a căror natură morală este discutabilă
3. Manipulări genetice care duc la alterarea ADN-ului
4. Consumul sau traficul de droguri
5. Injustiţia socială care duce la sărăcie
6. Avortul
7. Pedofilia

Această a 2a listă de păcate nu a înlocuit lista păcatelor capitale care se cunoaşte în Biserică. Se atrage atenţia că există forme noi de păcate.
. Orice păcat este iertat de Dumnezeu atunci când iţi pare rău cu adevărat... Orice păcat înafara de "Hula împotriva Duhului Sfânt"!

| yoo23 a răspuns:

Din cate stiu e doar o singura pedeapsa capitala, adica pedeapsa cu moartea.Nu cred ca exista 7 pedepse capitale.

| SexAndDrugs a răspuns:

Mândria
Iubirea de arginţi (zgârcenia şi aviditatea)
Desfrânarea
Invidia sau pizma
Lăcomia (mâncare, băutură)
Mânia
Lenea.

http://ro.wikipedia.org/wiki/P%C4%83cat_capital

| FriendsShow a răspuns:

Http://byraluk.tripod.com/id19.html uitale aici ast funda ca asa ai spus

| TrustMe a răspuns:

Lacomia... primul pacat capital descris de cartea Genezei

Al doilea e desfrâul care se naste din lacomia în mâncare si mai ales în bautura.

Lacomia si desfranarea, pentru a fi satisfacute, au nevoie de bani, de unde al treilea pacat capital: avaritia, pofta de bani.

Pofta de bani naste al patrulea pacat capital: invidia, tristetea vazand ca altul are mai mult.

Invidia naste urmatorul pacat capital: mania. Invidiosul, în neputinta sa de a avea ce are altul sau cat are altul, explodeaza în accese de furie.

Pacatele de pana acum, în special necumpatarea si desfraul, duc la epuizare fizica si spirituala, de unde urmatorul pacat capital: apatia sau lenea.

Cel ce a savarsit cele sase pacate amintite isi da seama ca e lipsit de substanta, de valoare în interior. Nu-si gaseste nici o satisfactie, nici o multumire în el insusi, de aceea cauta o compensatie în afara lui, in aprecierea altora; în acest scop isi creeaza o falsa imagine în ochii altora în care se complace: e al saptelea pacat capital: trufia, gloria desarta.

| KamyKaze666 a răspuns:

Poftim :X
1.Mandria
2.Invidia
3. Iubirea de Argint
4.Desfranarea
5.Lacrima Pantecelui
6.Trandavia
7.Mania

Uite si un site unde gasesti detalii despre fiecare dintr-e ele

http://sfvasile.3x.ro/cele7.htm

| andreyuta_3885 a răspuns:

Lacomia... primul pacat capital descris de cartea Genezei
Al doilea e desfrâul care se naste din lacomia în mâncare si mai ales în bautura.Lacomia si desfranarea, pentru a fi satisfacute, au nevoie de bani, de unde al treilea pacat capital: avaritia, pofta de bani. Pofta de bani naste al patrulea pacat capital: invidia, tristetea vazand ca altul are mai mult.Invidia naste urmatorul pacat capital: mania. Invidiosul, în neputinta sa de a avea ce are altul sau cat are altul, explodeaza în accese de furie.Pacatele de pana acum, în special necumpatarea si desfraul, duc la epuizare fizica si spirituala, de unde urmatorul pacat capital: apatia sau lenea. Cel ce a savarsit cele sase pacate amintite isi da seama ca e lipsit de substanta, de valoare în interior. Nu-si gaseste nici o satisfactie, nici o multumire în el insusi, de aceea cauta o compensatie în afara lui, in aprecierea altora; în acest scop isi creeaza o falsa imagine în ochii altora în care se complace: e al saptelea pacat capital: trufia, gloria desarta.

| Dany183 a răspuns:

Lacomia... primul pacat capital descris de cartea Genezei

Al doilea e desfrâul care se naste din lacomia în mâncare si mai ales în bautura.

Lacomia si desfranarea, pentru a fi satisfacute, au nevoie de bani, de unde al treilea pacat capital: avaritia, pofta de bani.

Pofta de bani naste al patrulea pacat capital: invidia, tristetea vazand ca altul are mai mult.

Invidia naste urmatorul pacat capital: mania. Invidiosul, în neputinta sa de a avea ce are altul sau cat are altul, explodeaza în accese de furie.

Pacatele de pana acum, în special necumpatarea si desfraul, duc la epuizare fizica si spirituala, de unde urmatorul pacat capital: apatia sau lenea.

Cel ce a savarsit cele sase pacate amintite isi da seama ca e lipsit de substanta, de valoare în interior. Nu-si gaseste nici o satisfactie, nici o multumire în el insusi, de aceea cauta o compensatie în afara lui, in aprecierea altora; în acest scop isi creeaza o falsa imagine în ochii altora în care se complace: e al saptelea pacat capital: trufia, gloria desarta.

| rafi96 a răspuns:

1.Lacomia,
2.desfrâu,
3. avaritia (pofta de bani),
4. invidia,
5.mania,
6. apatia sau lenea,
7.trufia( gloria desarta).

| 孫燕姿 a răspuns:

1. Lacomia
2. desfrâul care se naste din lacomia în mâncare si mai ales în bautura.
3. avaritia, pofta de bani.
4. invidia, tristetea vazand ca altul are mai mult.
5. mania
6. apatia sau lenea.
7. trufia, gloria desarta.

Daca le vrei mai detaliate:
http://byraluk.tripod.com/id19.html

| Geo94 a răspuns:

1.Lacomia... primul pacat capital descris de cartea Genezei
2.Desfrâul care se naste din lacomia în mâncare si mai ales în bautura.
3. Avaritia, pofta de bani.
4.Invidia, tristetea vazand ca altul are mai mult.
5.Mania.
6. Apatia sau lenea.
7.Trufia, gloria desarta.
Astea sunt:* Fundita?batting eyelashesbig grin

| crycrys a răspuns:

1.mandria
2. zgarcenia
3.necuratia
4. pizma(invidia)
5.lacomia
6.mania
7. lenea