| мιѕѕнαρριηєѕѕ a întrebat:

Imi puteti da o povestire(sau un link) cat mai scurta pentru "In padurea petrisorului" de Mihail Sadoveanu?
Ms,

Răspuns Câştigător
| Visatoarea a răspuns:

Fragmentul din opera literara în "Padurea Petrisorului" este o descriere literara pentru ca scriitorul înfatiseaza cu mijloacele literaturii particularitatile unui colt din natura — o padure impresionanta prin frumusete, prin viata de care freamata, prin colorit, sonoritati si miresme.
Padurea "urca domol coline taraganate" si apoi "se ridica departe într-un pisc prapastios"
Aici se pot vedea roiuri de musculite, granguri si alte pasari marunte: sticleti, pitigoi si cintezoi care patau verdele padurii cu coloritul divers al penelor.
Prin toate imaginile artistice folosite, Sadoveanu creeaza si o atmosfera de liniste si pace, de armonie desavârsita, ceea ce sugereaza si calmul si linistea sufleteasca a autorului în deplina concordanta cu peisajul descris