| justme_3711 a întrebat:

Imi puteti da si mie cateva detalii despre profilul filologie bilingv engleza?

Răspuns Câştigător
| yumeee a răspuns:

Eu sunt a 11a la filo bilingv engleză.
În primul rând îţi trebuie cel puţin 6 la examenul de bilingv ca să intri (ceea ce e penibil de uşoroh go on). Îţi vei specializa limbile străine, engleza şi româna la acest profil.
Ideea în mare e că faci mai puţine ore de mate, câteva de fizică, chimie şi bio (2 pe săptămână), 4-5 de română (depinde de clasă), 6 de engleză sau mai multe, + spaniolă, germană/franceză, latină, ştiinţele sociale care în clasa a 9a însemnă Logică, în a 10a Antreprenorială, în a 11a Sociologie şi în a 12a Filosofie.
Din clasa a 11a nu mai faci mate la majoritatea liceelor (eu încă am o oră pe săptămână), iar fizica, chimia şi biologia sunt toate într-o singură materie, Ştiinţe.
Mai e interesant că la engleză ai o oră sau 2 pe săptămână de geography of the UK (clasa a 9a), history of the UK (clasa a 10a) şi cultural studies (clasa a 11a şi-a 12a).
Tezele se dau la română, engleză, latină şi istorie/geografie.
Dacă mai ai întrebări poţi să-mi dai un mesaj.

1 răspuns:
| maddie_8928 a răspuns:

Da. pe acest profil se fac 5 ore de engleza pe saptamana, plus geografia Angliei in clasa a 9 si istoria Angliei in clasa 10 happy.