| ronazozole a întrebat:

Imi puteti spune niste jocuri gen Spanzuratoarea, X si 0 etc.pe care le pot juca cu colegii de banca?big grin

3 răspunsuri:
| Mangustă a răspuns:

Babele: Scrii pe o foaie numerele de la 1 la 10 si cine termina primul de scris are dreptul sa inceapa. Cel care incepe trebuie sa scrie pe foaie un numar fara ca celalalt sa il vada, iar apoi colegul incearca sa-l ghiceasca. Daca ghinceste ii se pune lui o linie sub numarul pe care l-a ghicit, daca nu ghiceste, cel care a scris numarul trebuie sa-si puna linia la numarul respectiv. Cand un numar are 3 linii atunci se spune ca ai facut o baba. Daca cumva tu ghicesti un numar, dar acel numar e deja baba poti sa-ti pui o linie la orice numar doresti.
Altul ar fi ȚOMANAP care s-ar juca cam asa scrii pe o foaie literele in jos si trebuie sa spui alfabetul si sa scrii la fiecare litera o tara, oras etc. cu litera la care ai oprit. de exemplu:
Ț (țara) - Canada
O (oras sau sat judet, ca sa fie mai simplu) - Campina
M (munte) - Carpati
A (ape) - Cris
N (nume) - Cristina
A (animale) - crocodil
P (plante) - crin
Saaau! puteti sa jucati fazan. Unul spune alfabetul (in gand) ca in jocul de mai sus, fiind oprit de celalalt. Cel care a oprit trebuie sa spuna un cuvant care incepe cu litera la care a oprit. Dupa asta continuati sa ziceti pe rand cuvinte care incept cu ultimele 2! litere sa la cuvantul anterior. Ideea e sa zici cuvinte care se termina in grupuri cu care nu se pot forma cuvinte. Alte reguli: NU ai voie sa inchizi (adica sa nu mai poata forma cuvinte) din primele 2 ture! NU ai voie sa folosesti verbe la gerunziu pentru ca asa se castiga prea usor! NU ai voie sa repeti acelasi cuvant de 2 ori, in acelasi joc, se poate repeta doar dupa ce unul castiga o litera. Un joc intreg se termina cand cineva formeaza primul cuvantul FAZAN, literele din acest cuvant se primesc cand cineva reuseste sa-l inchida pe celalalt. (desigur, cel care castica primeste litera)

| Carvia a răspuns:

Incerca sa joci avioanele eu il joc cu colegi mei aproape zilnic

| Elliana534 a răspuns:

Eu joc sah, zaruri, carti cu colegu de banca ca sa il storc de bani