| anonim_4396 a întrebat:

Imi spune-ti si mie niste filme de groaza? happy Ceva gen The Grudge big grin Multumesc.

11 răspunsuri:
| vali1985 a răspuns:

Wrong turn 1, 2, 3, 4, 5
Casa de ceara
Evil dead
Return of living dead
Friday 13 th
Ginger Snaps.

| SarahParker a răspuns:

Incearca Fețe in multime
Chiar e tare, si nu e foarte infricosator, eu m-am uitat cu prietena mea si m-am cam speriat, dar nu am avut cosmaruri, oricum, fimlum e bestial, il recomand oricui

| SupradozaDeViseXD a răspuns:

Http://www.cinemagia.ro/filme-horror/

Acolo ai cate filme horror vrei tu. Vei gasi tot acolo si descrierea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc pentru raspunsuri!:*happy

| xDr0gs a răspuns:

Rec 1 si 2

| mitika12 a răspuns:

The ring, Craciun negru, Saw

| clauuuuuuuu a răspuns:

Incearca The devil inside happy e foarte smecher!

| de13a a răspuns:

Incearaca Texas Chainsaw (2013) Partea horror incepe pe la jumatate. big grin si incearca si REC 3 Genesis (2012). :* Daca doresti exact link-ul cu filmul sa imi dai un raspuns si til voi da.

| LaurAndrei a răspuns:

1.Martyrs (2008)
Lucie este o fetita rapita si sechestrata de niste necunoscuti. Din neatentia unei persoane Lucie reuseste sa scape, insa - datorita fricii si dorintei de eliberare - lasa in urma o alta fata sechestrata la randul ei. Aceasta este internata la o clinica unde sa se poate reface insa la recuperarea ei ajuta cel mai mult prietena ei cea mai buna Anna. 15 ani mai tarziu la usa casei unei familii aparent normale si fericite apare Lucie cu o pusca in mana si ii ucide pe toti Anna vine in ajutorul lui Lucie insa aceasta datorita sechelelor din trecut si datorita bantuirii - de catre fantoma fetei pe care o lasase cu 15 ani in urma - se sinucide. Imediat dupa asta apare in casa un fel de organizatie secreta de martiri. Aceasta ii explica Annei cine sunt si ce fac asta insemnad ca ei supunand anumite persoane la traume fizice si psihice pentru a avea o stare de trecere de la viata la moarte astfel putand sa vada ce se intampla in viata de apoi chiar daca ei sunt inca in viata. Dupa cum ati ghicit, Anna este supusa la aceasta grea si cruda incercare. Oare va reusi ea sa devina o MARTIRA? Oare cei din organizatie vor afla ce se intampla in viata de apoi?

2.The Hills Have Eyes (2006)
Un remake la filmul omonim al lui Wes Craven din 1977, "The Hills Have Eyes" spune povestea unei familii aflate în drum spre California, a cărei excursii ia o turnură teribilă când maşina li se strică în mijlocul deşertului într-o zonă de experimente atomice a Guvernului.
La distanţă de orice aşezare omenească, familia Carter îşi dă seama curând că deşertul nelocuit este de fapt o zonă de vânătoare a unei familii de mutanţi însetaţi de sânge, iar ei devin prada lor.

Bizara familie de canibali este decisă să-i terorizeze pe membrii familiei Carter şi, curând, apar şi primele victime. Din familia Carter nu vor supravieţui decât un fiu şi o fiică, ce luptă să salveze pe unul dintre copii, răpit de canibali, şi să-şi răzbune familia distrusă de sălbaticii anormali.

3.The Woman in Black (2012)
Tânărul avocat Arthur Kipps îşi lasă fiul la Londra pentru a pleca înr-un sat izolat să rezolve problemele juridice legate de moştenirea răposatei Alice Dabrow. Ajuns acolo, descoperă că o serie de accidente şi sinucideri inexplicabile i-au obligat pe locuitori să-şi închidă copiii în case, pentru a-i proteja împotriva unui inamic invizibil.

În noaptea pe care o petrece de unul singur în casa defunctei, Arthur aude ţipetele unui copil care se îneacă şi vede şiruri de copii cu figuri descompuse care mărşăluiesc apatici. În curând, el va descoperi că aceştia au în comun aceeaşi dată a morţii, dar şi acelaşi criminal.
Fantoma unei femei dispreţuite de întreaga comunitate pentru că nu a fost în stare să-şi salveze fiul, Nathaniel, ia o formă cu adevărat înfricoşătoare. Oamenii îi spun Femeia în Negru. Un văl îi acoperă faţa, ascunzând vederii orificiile unde odinioară se aflau ochii, mîncaţi acum de animale necrofage, iar blestemul ei ascunde un secret şi mai întunecat: de căte ori îşi face apariţia, moare un copil.

Înfruntând ostilitatea localnicilor, Arthur scoate scheletul lui Nathaniel şi îl îngroapă alături de mama lui, sperând ca astfel diabolicul spirit să-şi găsească, în sfârşit, liniştea. Dar, printr-o întorsătură crudă a soartei, Femeia în Negru îşi întoarce acum ghearele împotriva fiului lui Arthur. Pentru a scăpa de o soartă mai cruntă decât moartea, Arthur trebuie să sacrifice tot ce îi e drag pentru a-şi salva copilul.

4. Mirrors (2008)
De la regizorul filmului "The Hills Have Eyes" vine OGLINZI MALEFICE, terifianta poveste a unui fost politist frământat care trebuie să-şi salveze familia de un rău de neimaginat care foloseşte oglinzile ca portal ca să intre în casa lor.

Ben Carson (KIEFER SUTHERLAND) a avut parte şi de zile mai bune. A trecut aproape un an de când volatilul detectiv a fost suspendat din NYPD pentru împuşcarea altui ofiţer sub acoperire, un accident care l-a costat nu numai slujba, ci a alimentat alcoolismul şi mania, lucru care l-a îndepărtat de soţie şi copii, ajungând să doarmă pe canapeaua sorei sale, în Queens.

Disperat să-şi refacă viaţa şi să reînnoade legătura cu familia, Carson îşi ia o slujbă ca paznic de noapte la ruinele magazinului universal Mayflower. Ceea ce a fost cândva un simbol al prosperităţii şi grandorii se află acum într-un stadiu de degradare, cufundat în întuneric, ca o epavă ruginită, distrusă de un incendiu uriaş care a devorat numeroase vieţi inocente.

În timp ce Carson patrulează printre rămăşiţele obscure şi carbonizate ale magazinului, începe să observe ceva sinistru la oglinzile ornamentale care împodobesc pereţii din Mayflower. Reflectate în sticlele gigantice, sunt imagini terifiante ce-l uimesc pe Carson.

În afară de faptul că proiectează imagini oribile din trecut, oglinzile par să manipuleze şi realitatea. Când Carson îşi vede propria reflexie torturată, suferă efectele fizice ale viziunilor sale. Dintr-o dată, fostul poliţist frământat se trezeşte că se lupta cu proprii demoni şi cu cei care i-au răpit reflexia, chinuindu-l cu convulsii, sângerări spontane şi chiar sufocare.

Sora lui înţelegătoare, dar sceptica, Angela (AMY SMART) respinge aceste bizare "coşmaruri" ca pe o consecinţă a stresului şi vinei resimţite din cauza accidentului, dar soţia sa, Amy (PAULA PATTON), examinator medical practic în cadrul NYPD, e mai puţin iertătoare. Comportamentul tot mai haotic al soţului ei o sperie, îndepărtându-i şi mai mult familia, şi se teme că asta le pune copiii în pericol.

Dar o ameninţare şi mai mortală se iveşte, prinsă în oglinzi şi suprafeţele reflectorizante care le umplu viaţa de zi cu zi. În timp ce Carson investighează dispariţia misterioasă a unui paznic de la Mayflower şi conexiunile posibile cu viziunile sale sângeroase, îşi dă seama că o forţă răuvoitoare din altă lume se foloseşte de reflexii ca poartă ca să-l terorizeze pe el şi familia sa.

Dacă are vreo speranţă de a-şi salva soţia şi copiii de la o moarte cumplita, Carson trebuie să dezvăluie cumva adevărul din spatele oglinzilor şi s-o convingă pe Amy să-l ajute să lupte împotriva celui mai mare rău cu care s-a confruntat vreodată.

5.Thir13en Ghosts (2001)
Atunci cand milionarul Cyrus Kriticos moare, el lasa mostenire averea sa nepotului acestuia, Arthur si familiei lui. Ceea ce nu stie Arthur, este ca in casa realizata in intregime din sticla pe care unchiul i-a lasat-o mostenire, salasluiesc 12 fantome tinute prizoniere de catre raposatul lui unchi pentru un scop malefic...
Acum Arthur si familia sa, sunt haituiti in casa din sticla de catre revoltatele fantome.
O intrebare se ridica: cine este cea de-a 13-a fantoma si ce legatura are ea cu Arthur?

Un film horror care spre deosebire de altele de acest gen are si un subiect bine gandit si care te tine cu sufletul la gura.

6.House of the Dead (2003)
O petrecere in stil rave are loc pe o insula unde cel care a organizat-o atrage diversi adepti ai stilului. Ei descopera ca mai multi monstri ii ataca sub influenta unei entitati malefice care se afla in acea casa.

7.Paranormal Activity (2007)
Katie şi Micah sunt un cuplu ca oricare altul, doar că ea ascunde un secret mai puţin obişnuit: este urmărită de o prezenţă nevăzută, care îi apare periodic noaptea, de când avea 8 ani. Acest lucru nu poate rămâne un secret la nesfârşit, pentru că de când locuieşte cu iubitul ei, episoadele nocturne s-au înrăutăţit. Sceptic la început, dar curios, Micah îşi cumpără o cameră performantă şi e decis să înregistreze orice activitate suspectă care se întâmplă pe timpul nopţii. De la fascinaţie, ajunge treptat la obsesie, iar ceea ce vor afla văzând casetele este pur şi simplu şocant.
Concentrându-se pe credibilitate şi pe construcţia treptată a intrigii, şi nu pe monstruos şi pe scene horror explicite, Activitate Paranormală face apel la instinctele primare ale fiinţei umane, suspansul crescând din ce în ce mai mult, până atinge cote aproape de nesuportat. E noapte şi dormi liniştit în siguranţa propriei case. Dar trosnetul mobilei şi scârţăitul uşii sunt oare doar zgomote fireşti ale nopţii? Umbrele stranii dansând pe pereţi pot fi explicate raţional? Dacă ceva pândeşte în colţurile întunecate?

Cu un buget infim de numai 11 000 dolari, Activitate Paranormală a fost filmat în doar 7 zile, cu o cameră video obişnuită. A rezultat un film horror cu o doză atât de mare de realism, încât, la fel ca în cazul Blair Witch Project, cu care este similar ca tehnică de filmare, impactul asupra privitorului este incredibil de puternic. O dovedesc încasările internaţionale de aproape 142 milioane de dolari şi poziţia de leader de box office în săptămâna anterioară Halloween-ului.
MediaPro Distribution aduce pe marile ecrane din România Activitate Paranormală, unul dintre cele mai terifiante filme făcute vreodată. Nu ţi-e frică de întuneric? Îţi va fi... Din 8 ianuarie.

8.The Exorcist (1973)
Bazat pe romanul lui William Blatty din 1971, filmul combină 3 scenarii într-o temă de success. O fetiţă de 12 ani este posedată de demoni şi numai un exorcist o poate salva. Ea locuieşte împreună cu mama ei în Georgetown, Washington şi trăieşte simptome ciudate, care îi pun în pericol viaţa. Ajutorul medical nu îi poate fi de niciun folos, singura soluţie rămânând căutarea unui exorcist care să alunge demonii.

"Exorcistul este primul film de acest gen care a avut un asemenea mare succes de public. Mizând pe realism, regia lui Wiliam Friedkin este de o eficacitate exemplară care îmbină perfect climaxul, de la teroare la masca de groază a eroinei posedate de Diavol, ceea ce constituie cheia naturalului din spectacol." - Gerald Lanne - 1991 (Dictionnaire des Films)

9.The Amityville Horror (2005)
Pe 14 noiembrie 1974, poliţia a primit un telefon alarmant care i-a condus la reşedinţa familiei DeFeo, unde au descoperit o privelişte de groază: 6 cadavre. Întreaga familie DeFeo a fost ucisă, în somn, cu o armă de calibrul 35.

Ronald DeFeo a recunoscut cum şi-a ucis sistematic părinţii şi cei patru fraţi, susţinând că „vocile" i-au spus să comită crimele oribile. Un an mai târziu, pe 18 decembrie 1975, George şi Kathy Lutz s-au mutat în aceeaşi casă, împreună cu cei trei copii ai lor. Dar casa lor de vis se va transforma într-un coşmar. Familia Lutz nu a rezistat decât 28 de zile în casa blestemată, după ce au fost terorozaţi de o forţă demonică ce i-a alungat.

The Amityville Horror ramâne una dintre cele mai terifiante poveşti despre case bântuite, deoarece se bazează pe întâmplări adevărate.

10.The Texas Chainsaw Massacre (2003)
Pe 20 august 1973, politia a fost chemata la o ferma indepartata, proprietatea lui Thomas Hewitt, fostul jupuitor de capete de la abatorul local din Tinutul Travis, Texas. In aceasta resedinta izolata au fost gasite resturile a 33 persoane macelarite - o descoperire cumplita, care a socat si ingrozit intreaga natiune. Multi inca mai considera ca acesta a fost cel mai celebru caz de omor in masa al tuturor timpurilor.

Purtand pe fata masti grotesti, facute din pielea victimelor sale, si fluturand un fierastrau electric, ucigasul cunoscut sub numele de Leatherface (Fata de piele) avea sa isi castige o trista celebritate o data cu titlurile aparute cu litere mari pe prima pagina a tuturor ziarelor din Texas: "Casa teroarei ingrozeste o natiune - Masacrul din Texas."

Autoritatile locale aveau in cele din urma sa impuste un barbat care purta o masca de piele, declarand apoi ca l-au ucis pe criminal si astfel inchizand cazul foarte brusc. Totusi, in anii care au urmat, multi dintre cei care au cunoscut mai indeaproape acest caz cumplit au acuzat politia ca a facut o ancheta de mantuiala si ca a ucis cu buna stiinta un nevinovat.

Acum, pentru prima data, singurul supravietuitor al acestui macel a spart tacerea, relatand povestea reala a intamplarilor derulate pe acea autostrada pustie din zona rurala a Texasului, locul unde cinci tineri s-au trezit urmariti de un maniac inarmat cu un fierastrau electric, care avea sa lase in urma sa o dara de sange si teroare - "The Texas Chainsaw Massacre."

New Line Cinema prezinta The Texas Chainsaw Massacre, o incursiune terifianta in inima unor tenebre inimaginabile: cinci tineri se trezesc izolati intr-un orasel de provincie din Texas si, pentru a-si salva viata, trebuie sa lupte cu Leatherface si clanul sau ciudat.

Inspirat de filmul clasic din 1974 cu acelasi nume, aceasta productie recenta ii are in distributie pe Jessica Biel, Jonathan Tucker, Erica Leerhsen, Mike Vogel si Eric Balfour. In alte roluri mai apar veteranul marelui ecran R. Lee Ermey, Lauren German, David Dorfman, Andrew Bryniarski, Terrence Evans, Heather Kafka si Marietta Marich.

Marcus Nispel, creatorul genial al unora dintre cele mai puternice imagini si teme din muzica de reclame si materiale video contemporane, isi face debutul regizoral cu acest film.

SA STI CA NU LE-AM LUAT IN ORDINE DE LA CEL MAI INFRICOSATOR LA CEL MAI PUTIN INFRICOSATOR DAR SPER CA TE-AM AJUTAT.

| anamaria2203 a răspuns:

Stiu niste filme de groaza.Nu stiu daca e genul pe care le cauti da sa incepem:
The ring 1 si 2
Qarantine 1 si 2
Mirrors 1 si 2
28 weeks later
Vacancy 1 si 2
One missed call