| wintage a întrebat:

Interesant ca nu avem un topic de "Animale". Nu cred ca e asa de insignifiant si de inutilizabil...

Sa trecem la subiect :
Care are hamster/i?
Am niste intrebari pentru stapanii unui hamster dar daca stiu pot sa imi raspunda si ceilalti.
Marchez intrebarile in caz ca stiti raspunsurile doar la cateva.
a) Cat a costat hamsterul? Dar cusca?
b) Cat costa o intretinere a hamsterului? Daca trebuie schimbat rumegusul acela respectiv mancarea.
c) Miroase? Din cat in cat timp trebuie spalat? In ce consta spalarea?

Poate omit niste informatii destul de importante de care ar trebui sa stiu. Sunteti liberi sa mi le impartasiti.
Multumesc anticipat.
Pentru orice informatie aveti vot, cel care ofera informatii mai multe are funda.

2 răspunsuri:
| LoveNight a răspuns:

Pai.in primul rand nu-l speli, e cea mai importanta chestie, se curata singur.Un hamster pitic cum am eu costa in jur de 20 de lei.Intretinerea lui pe luna e la un pret mic.rumegus si o cutiuta cu mancare, in plus el mananca fructe, legume, arahide(alune fara sare).te duce undeva la 10 lei.Cusca ei bine eu il am intr-un acvariu din sticla.e jumatate cu rumegus pentru ca ii place sa stea inauntru.Trebuie sa fie cam 7cm rumegus pentru a putea sa "sape" si sa se plimbe prin el.El nu miroase(ma refer cel pitic) el normal sa porcusorul de guineea fac mult mai multa mizerie. Odata pe saptamana cel mult 2 saptamani ii schimbi rumegusulhappySper ca te-am ajutatbig grin

| beautifulkiss a răspuns:

Buna.eu nu am hamster,am porcusor de guineea,dar prietena mea cea mai buna a avut mai multi hamsteri si mi-a spus si mie totul despre ei, plus ca seamana putin in alimentatie, curatenie etc cu porcusorul de guineea.In orice caz informatiile pe care ti le dau sunt 100% sigurehappy
Pai un hamster costa intre 20-30 de leihappy
Nu prea e bine sa'l tii in cusca deoarece e mica si iese din ea.Ea avea un acvariu mai micut in care il tinea.
Intretinerea unui hamster nu e costisitoare mai ales ca mananca destul de multe:legume,fructe(fara citrice),biscuiti simpli(asta ii dadea prietena mea, dar depinde de la hamster la hamster), bobite speciale care costa vreo 5-6 leihappy
Rumegusul nu costa destul de mult, uite eu am dat pe rumegus 1kg 10 lei.
Preferabil este sa nu-i schimbi mancarea deoarece are stomacul sensibil. Daca totusi trebuie sa eu schimbi atunci fa-o usor.
De mirosit nu miros.Nu trebuie sa-l speli deoarece se spala singurel.
P.S:Cand ii iei acvariul nu uita sa-l acoperi cu ceva care are niste gaurele mici ca sa si respire.Trebuie acoperit acvariul ca sa nu iasa.
Cam asta este cam tot ce trebuie sa stii despre un hamster.
Aa si am uitat inca ceva:nu traiesc foarte mult, vreo 2 maxim 3 ani.
P.S2:Nu uita sa nu-l tii in curent deoarece poate raci, trebuie sa ai mare grija de el ca e sensibil.
Numai bine.