| anonim_4396 a întrebat:

Intrebatre cam stupida dar totusi cum se scrie urmatorul cuvant: [iodeleihuu]? (era un fel de melodie care repeta cuvantul asta la refren - daca stiti si numele melodiei e perfect) laughing) dau si binecunoscuta fundita big grin

Răspuns Câştigător
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Partea de început e un iodler(fel de a cânta specific locuitorilor de munte din Tirol, Bavaria şi Elveţia, constând dintr-o serie de vocalize care trec frecvent de la registrul normal al vocii la cel de falset; cântec, melodie bazată pe asemenea vocalize. – Din germ. Jodler), se numeşte The Lonely Goatherd, prima oară l-am auzit în filmul Sunetul muzicii- http://www.youtube.com/watch?v=GZdJ_Uh0_MA

5 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Gwen Stefani-Wind It Up? http://www.youtube.com/watch?v=9sY-TsLXiDo, aici ai versurile, ca să vezi cum se scrie cuvântul http://www.metrolyrics.com/wind-it-up-lyrics-gwen-stefani.html

| คเค๓เк a răspuns:

Melodia se numeste :Gwen Stefani - Wind It Up
si cuvantul [iodeleihuu] se scrie corect "Yodelay yodeloh"

| Klara a răspuns:

Se numeste yodler, sunt dragute si amuzante aceste yodlere, dar dracu' poa' sa le cante calumea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa melodia de inceput vreau sa stiu cum se numeste

| never2say4never a răspuns:

Melodia este de la Gwen Stefani si se numeste Wind It Up. Cat despre cuvant sunt mai multe variante:Yodelay Yuhuu, yodler.Stiu ca genul asta de muzica vin de la niste oameni care stau la munte. Deci daca te duci la munte, nu ezita sa te urci pe colina si sa strici : Yodelay Yuhuu :-))