| Mariavasile a întrebat:

La ce mă ajută dacă obțin atestatul la engleză? De exemplu la profil sportiv dacă obții atestatul la sport te poți face instructor sau ceva de genul.

Răspuns Câştigător
| Mariaaaa2018 a răspuns:

Atestatele la engleza si germana sunt foarte importante!
De exemplu, eu sunt la o scoala cu predare in limba minoritatiilor nationale, in cazul liceului meu, germana! Din clasa 1 pana in clasa 8 am fost la sectia de germana (limba materna), unde am dat si examenul din germana. Pentru ca e limba de baza. La astfel de clase se face aproape ca la romana, nivelul e foarte ridicat, vocabularul trebuie sa fie vast. Iar acum sunt la clasa de intensiv germana pentru ca nu se mai face si materna la liceu in scoala mea.
In primul rand, daca promovezi atestatul poti studia in strainatate, te scuteste de o gramada de examene de diferenta si daca ramai in Romania dupa terminarea liceului si ai atestestatul te poate angaja pe loc. Plus ca in clasa a 12-a te scuteste de competenta la limba straina. La engleza ca sa poti studia in strainatate iti trebuie neaparat atestat international ca si Cambridgeul.
Eu la anul am atestatul la germana pentru nivelul A2-B1 si prin clasa a 11-a sau a 12-a o sa mai am pentru B2-C1.
Deci este foarte important! PUP!

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Echivaleaza unele examene la unele facultati (nu cele de limbi straine). De exemplu profesorul meu de engleza din liceu ne-a spus ca o fata la drept a avut un examen la engleza pe care si-l putea echivala cu acel atestat.

| zăGhost a răspuns:

Pe mine nu m-a ajutat cu absolut nimic. Tot a trebuit sa dau BAC-ul din engleza, tot a fost necesar sa dau examen la engleza in primul an de facultate. Deci, na. Poate pe tine te va ajuta la ceva...

| Thea2003 a răspuns:

Nu te cam ajuta la nimic. Daca ai Cambridg-ul(CAE-Cambridge English: Advanced) nu-ti mai trebuie. Îl poti echivala si cu bacul la limba engleza daca ai nivel de B2/C1/C2. Aceiasi lucru este valabil si pentru Delf(Diploma d’études en langue française), TestDaF(Deutsch als Fremdsprache) sau orice alte test recunoscut la nivel international de acreditare a proeficientei int-o limba strina. CAE-ul este recunoscut la nivel international si poti sa intri la facultate fara pronleme daca il ai.
În strainatate se poate echivala cu examenul de limba pentru studenti straini sau chiar sa te ajute cand te angajezi acolo iar locul dde munca cere o dovada ca poti comunica in limba engleza.
În tara la facultatile cu predare in limba engleza intri direct.Din cate stiu, ar fi mai puternic decat atestatul cand vine vorba de avantaje in procesul de recrutare la job-urile care cer si aptitudini de comunicare intr-o limba de circulatie.