| AndreeaG a întrebat:

Ma ajutati si pe mine cu u nrezumat.sau macar despre ce e vorba in cartea:"Jurnalul lui Bridget Jones" de Helen Fielding?happy[dau funditakiss]

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Traducere de Dora Fejes. Postfata de Maria-Sabina Draga. Scris cu un umor debordant, "Jurnalul lui Bridget Jones" este o satira a modului in care se stabilesc relatiile umane in decorul marilor orase. Incercarea - disperata - a lui Bridget, personaj cuceritor de simpatic, de a-si gasi un iubit este tratata cu multa ironie de autoare. Lupta, deopotriva amuzanta si amara, cu singuratatea si cu kilogramele in plus face din Bridget Jones unul dintre cele mai credibile personaje ale romanului american contemporan.

| Roessess a răspuns:

a inceputul unui nou an, Bridget, in varsta de treizeci si ceva de ani, hotaraste ca este timpul sa-si controleze viata si se lanseaza intr-o noua ''aventura'': incepe sa-si tina un jurnal. Acum cea mai provocanta, erotica si isterica carte de pe noptiera este cea la care scrie. Cu o evidenta aplecare spre aventura si erotism, cu o mai mare atentie pentru fiecare barbat din carte, cu descrieri atente despre mancare si sex, paginile jurnalului reprezinta o noua viata pentru autoarea lui.

SAU

Helen Fielding s-a născut într-un oraş industrial din Yorkshire şi a studiat la Oxford. A lucrat cîţiva ani la BBC, realizînd documentare despre Africa. De altfel, romanul său de debut din 1994, O cauză pentru celebrităţi, aclamat de critică la data apariţiei, are la bază experienţa africană a autoarei. În 1996, ziarista Helen Fielding dă lovitura de piaţă cu romanul Jurnalul lui Bridget Jones, vîndut în milioane de exemplare în întreaga lume. Ecranizarea realizată de Universal Pictures în 2001, cu Renée Zellweger, Hugh Grant şi Colin Firth în rolurile principale, în regia lui Sharon Maguire, s-a bucurat, de asemenea, de mare succes.

Dacă la sfîrşitul Jurnalului său Bridget Jones îşi găsise în sfîrşit perechea, în persoana avocatului de succes Mark Darcy, în Bridget Jones: La limita raţiunii (1999) simpatica noastră eroină realizează că iubirea nu este un panaceu. Între înfulecarea delicioaselor bomboane de ciocolată Cadbury şi îndepărtarea Rebeccăi, ticăloasa care abia aşteaptă să pună mîna pe iubitul ei, Bridget se afundă în lectura cărţilor self-help. În final, după ce ne dă palpitaţii serioase în momentul în care poliţia thailandeză o arestează pentru posesie de droguri, Bridget scapă cu faţă curată, nu înainte de a ne sugera că mai există în viaţă şi altceva în afara unei slujbe plicticoase şi a unui iubit bun la pat.

Întrebări recente