| Andre099 a întrebat:

Ma ajutati si pe mine la o problema? Dau funda! big grin
Intr-o zi, o florareasa a vandut un numar de 2n fire de trandafiri cu n lei, 192 de fire de garoafe cu un sfert din n lei firul si 144 de fire de narcise cu 2 lei firul.
Aflati:
Exprimati in functie de n, suma obtinuta.
Determinati n, stiind ca florareasa a incasat in ziua respectiva 1152 de lei.
Stiind ca 50% din suma incasata reprezinta investitia floraresei si ca aceasta plateste impozit 16% din suma ramasa dupa scaderea investiei, calculati cu ce suma ramane florareasa.

Nu comentati aiurea...Va rog ajutati-ma

1 răspuns:
| TeoPT a răspuns:

Temele pe TPU sunt interzise. happy