| chocolate27 a întrebat:

Mai stie cineva cum se juca Kems? (Joc de carti).

Răspuns Câştigător
| Iuly006 a răspuns:

Salut,
Nu se joaca cu Jokeri, iar apoi se ia prima carte iar jucatorii nu au voie sa faca perechi cu acea carte [de ex. pica 2 nu aveti voie sa faceti pereche cu 2]. Se impart cate 4 carti la fiecare jucator, iar apoi se pun alte 4 carti pe masa iar jucatorii fac schimb daca vor cu cartile de pe masa dand acelasi nr. de carti in schimbul lor. Obiectivul jocului este sa se faca o pereche de 4 carti identice. Daca nu mai vor sa faca schimb de carti le dam la o parte si punem alte 4.Jocul va continua la fel pana primul ce face pereche de 4 carti va striga Kems.

Se poate juca si pe echipe, unde se stabileste un semn, iar cand unul din membrii echipei a strans toate cele 4 carti de acelasi fel, trebuie sa faca acel semn. Colegii lui trebuie sa fie atenti, sa vada semnul si sa strige Kems. Daca vad cei din echipa advsersa, ei pot striga Contrakems si atunci sunt ei castigatori. Daca se striga Contrakems si nu s-a facut kems, atunci se scade un punct pentru cei care au gresit.

Succes! happy

6 răspunsuri:
| NoMusicNoLife a răspuns:

Eu stiu.

Se impart cate 4 carti la fiecare, restul se pun cu fata in jos, ultima de ex. daca ii 5 nu ai voie sa faci kems cu 5. Si apoi se pun 4 carti pe jos cu fata in sus si trebuie sa-ti alegi un numar (de ex 7) si trebuie sa aduni toate cartile de 7. Daca jos este un 7, il iei de acolo si pui alta carte nefolositoarea de la tine jos si cand ai toate cartile de 7 zici " kems" si ai castigat big grin

Succesbig grin

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiu ca se fac 2 sau 3 echipe (depinde de cate carti sunt).
Se alege un semn, de exemplu, scot limba, acest semn va fi folosit pentru echipa, daca un coechipier are "KEMS" (4 carti la fel) trebuie sa faca semnul. Atunci celalalt trebuie sa zica "kems"
Daca cel care trebuie sa zica kems, nu zice la timp, alta echipa poate sa zica "Contra-Kems" happy
* Daca o echipa spune contra-kems si cealalta nu are kems se scade 1 punct de la echipa care a zis "contra-kems"

Sper ca vam fost de ajutor! happy