| daculliber a întrebat:

Poți face kombucha și din alte ceaiuri în afară de ceai negru?

Răspuns Câştigător
| SuciuIulia a răspuns:

Da, kombucha se poate face din mai multe tipuri de ceai: ceai verde, ceai negru, ceai oolong (toate ceaiurile provenite din planta Camellia sinensis). De asemenea, atat timp cat ai o cultura de kombucha/ciuperca de kombucha de rezerva in alt borcan poti adauga orice ceai vrei: ceai menta, hibiscus, fructe, ghimbir etc. Motivul este ca unele subtante din alte ceaiuri de plante pot omori cultura de kombucha si cel mai bine traieste cu ceaiul din planta Camellia sinensis (Adica ceaiul verde, ceaiul negru). Unele persoane au reusit sa converteasca culutra de kombucha si pe alte tipuri de ceaiuri de plante, insa e pe baza de incercari. Poti gasi mai multe informatii despre kombucha aici: https://zenvita.ro/ce-este-kombucha/