| dadaaaaa a întrebat:

Poti sa primesti amenda de la Politia Comunitara daca joci poker pe strada? (Pe jetoane nu pe bani)

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

In mod normal doar pentru asa ceva NU! Doar daca mai faceti si alt ceva, de exemplu deranjati linistea, ordinea publica. Sau poate ati dat peste un politist frustrat, uracios (nu ca ar fi foarte multi de alt gen oh go on ). Cat timp nu jucati pe bani, n-au ce sa va faca.winking Putea sa fie la fel de bine un joc de remi, sah, table, etc. Daca v-ar amenda pe voi, asta ar insemna, ca ar trebui sa-i amendeze si pe toti ceilalti, care joaca prin parcuri, pe banci in fata blocurilor, s. a. m. d. oh go on laughing Stai linistit/a!winking

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Potrivit Legii nr. 61/1991 privind contraventiile la ordinea si linistea publica, art. 2, punctul 5, constituie contraventie organizarea, ingaduirea si participarea la jocuri de noroc - altele decat cele autorizate potrivit legii - de natura sa lezeze bunele moravuri. Aceasta contraventie se sanctioneaza cu amenda intre 500 - 1. 500 lei.
Pokerul fiind un joc de noroc se incadreaza in descrierea contraventiei, iar faptul ca s-a jucat pe jetoane nu are relevanta, de altfel si la cazinouri, in majoritatea cazurilor, se joaca tot pe jetoane. Fata de cele aratate poti fi sanctionat de Politia Comunitara.
O singura problema ar fi aici, daca s-a indeplinit conditia prevazuta de textul contraventiei, respectiv daca fapta a fost "de natura sa lezeze bunele moravuri". Aceasta este interpretabila, este ceva subiectiv si depinde de imprejurarea daca ati deranjat pe cineva. Un avocat bun ar putea sa obtina anularea amenzii pedaland pe aceasta conditie, daca nu exista si alte motive pentru care procesul verbal ar fi anulabil.
In alta ordine de idei ma intreb - si te intreb - ce v-a venit si trebuit sa jucati poker pe strada, chiar n-ati gasit alt loc? Mai mult, eu cred ca nu sunt bune, in nici un fel, jocurile de noroc, sunt chiar nocive si nerecomandabile.

| Cretaker a răspuns:

In Romania primesti amenzi in ziua de azi si daca dai o basina :\

| Oº°‘¨ ĺǾдNд ”¨‘°ºO a răspuns:

Dawinking. Pentru ca este interis si in biblie jocurile de norocwinking. Dar ma rog mai depinde si de politistihappy.

| Florys a răspuns:

Nu! Eu am jucat Poker pe jetoane in parc cu prietenii si a trecut pe langa un politist si nu ne-a zis nimic.

| jarulitza a răspuns:

Nu, doar daca joci pe bani(adica daca ai banii pe masa/banca). Jocurile de noroc in strada sunt pokerul si barbutul si astea sunt interzise doar daca sunt bani jos.

| rakebackace a răspuns:

Eu zic sa ai grija si pe unde joci Macao ca sigur este joc de noroc si ala