| SICAFLORIN a întrebat:

Puteti sa imi spuneti cum se realizeaza un portret literar? Ce trebuie sa cuprinda? fundita

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Nea'ța!
Portretul este un tip de descriere in care sunt infatisate trasaturile fizice/si sau morale ale unei persoane in scopul individualizarii ei. Cand persoana apare intr-o opera literara, ea devine personaj literar. Deci portretul este imaginea uneipersoane ori a unui personaj literar si poate sa apartina sau nu unei opere literare. in ambele situatii, portretul include, in general, aspectul fizic, vestimentatia si insusirile ca­racteristice. Acestea din urma pot sa fie calitati sau defecte care se pot manifesta prin gesturi si prin ticuri. Totodata, portretul se refera si la obiceiurile persoanei sau personajului descris, care ii contureaza personalitatea.
Mai pe larg citește aici http://www.referate-romana.com/referate/Necategorisite/Portretul-re-rom.php

2 răspunsuri:
| misterioaѕa a răspuns:

Buna.
Un portret literar este caracterizarea unui personaj.etc.
Caracterizare atat moral.cat sh fizic

pa, pa

| Bauuuuu a răspuns:

Pai portretul literar e un tip de descriere ce contine trasaturi morale fizice pentru evidentierea lor.tu trebuie sa scrii trasaturile,vestiomentatia, daca are un tic, gesturi (funda?)