| DianaMrr a întrebat:

Sall spuneti. mi si mie niste filme horror pe care as putea sa le vad cu prietena mea

mersihappy

Răspuns Câştigător
| eueu1212 a răspuns:

Buna! Un film de groaza foarte bun este : emily rose. este foarte infricosator l-am vazut si eu laughing dar uite aici si un top filme horror din toate timpurile:
10. Changeling (2008):George C. Scott joaca rolul omului singuratic, a carui familie a fost ucisa intr-un accident. Retragandu-se intr-o casa parasita, el incepe sa traiasca mai multe experiente "supernaturale".
9. Halloween (2007)big grinupa ce tanarul Michael Myers o ucide pe sora lui mai mare intr-o noapte de Halloween, acesta este inchis 15 ani intr-un spital pentru bolnvi psihic. Dar curand reuseste sa scape si se intoarce in orasul natal, Haddonfield, pentru a o gasi pe sora lui mai mica, Laurie Strode. In aceasta parte Laurie si prietenii ei trebuie sa lupte pentru supravietuire, deoarece Michael este pe urmele lor si incearca sa-i omoare.
8. Al 6-lea Simt (1999):In acest zguduitor thriller psihologic, la numai 8 ani ai sai, Cole Sear (HALEY JOEL OSMENT) este hartuit de un secret apasator: il viziteaza fantome. Fire introvertita, retrasa, Cole este inspaimintat de sufletele nelinistite ivite din umbra. Derutat de puterile sale paranormale si prea tinar pentru a sti ce sa faca, Cole nu destainuie terifiantele sale trairi decit psihologului sau, Dr. Malcolm Crowe (BRUCE WILLIS). Pe masura ce Dr. Crowe incearca sa descopere periculosul adevar despre capacitatile supranaturale ale lui Cole, pacient si terapeut traiesc impreuna un soc ce-i va purta intr-o realitate infricosatoare si inexplicabila.
7. Alien (1979):In spatiu nimeni nu te poate auzi tipand
Formula de reclama a Nepamanteanului a fost extrem de atractiva, dar, spre satisfactia realizatorilor, tipetele s-au auzit in cinematografe. Sfidand stilul "Razboiul Stelelor", Ridley Scott a revigorat genul ieftin al monstrilor inspaimantatori veniti din spatiu, i-a injectat imagini superbe, realizate cu un buget generos si a creat un film Horror Stintifico-Fantastic surprinzator, exasperant si care lasa publicul epuizat.
6. The Amityville Horror (2005)tonguee 14 noiembrie, 1974 Politia a primit un telefon alarmant care i-a condus la resedinta familiei DeFeo, unde au descoperit o priveliste de groaza: 6 cadavre, intreaga familie DeFeo a fost ucisa noaptea, in somn, cu o arma de calibrul 35.

Ronald DeFeo a recunoscut cum si-a ucis sistematic parintii si cei patru frati, sustinand ca „vocile" i-au spus sa comita crimele oribile. Un an mai tarziu, pe 18 decembrie 1975, George si Kathy Lutz s-au mutat in aceeasi casa, impreuna cu cei trei copii ai lor.

Dar casa lor de vis se va transforma intr-un cosmar. Familia Lutz nu a rezistat decat 28 de zile in casa blestemata, dupa ce au fost terorozati de o forta demonica ce i-a alungat.

The Amityville Horror ramane una dintre cele mai terifiante povesti despre case bantuite, deoarece se bazeaza pe intamplari adevarate.
5. The Shining (1980):Ingenioasa ecranizare de către Stanley Kubrik a romanului omonim a lui Stephen King a adus faimă durabilă atât scriitorului, cât şi regizorului şi l-a propulsat pe Jack Nicholson printre superstarurile Hollywoodului.
4. Poltergeist (1982):Fiica cea mai mica a familiei Freeling, Carol Anne (Heather O’Rourke), pare sa fie conectata
la un post TV cam ciudat. Nu trece mult si in viata familiei incep sa apara o serie de mistere,
ciudatenii inexplicabile. La inceput, pare a fi vorba despre niste fantome galagioase, care le
fac sicane si se distreaza pe seama membrilor familiei. Dar curand, sicanele incep sa se
transforme in adevarate orori, cu papusi ucigase si plante furioase.
3. The Omen (1976):Copilul lui Kathy Thorn (Lee Remick) se naste mort, dar sotul ei, Robert (Gregory Peck), ii ascunde cumplitul adevar, pentru a o proteja. El inlocuieste copilul lor cu un nou-nascut ramas orfan – fara a sti ca acesta avea origini satanice.
Oroarea incepe in ziua cand Damien implineste cinci ani, iar bona lui se sinucide in mod dramatic. La scurt timp dupa aceea, un preot care incearca sa il previna pe tatal lui Damien isi pierde viata intr-un accident cumplit.
Numarul victimelor ucise creste, iar Robert, dandu-si seama ca fiul lui este Anticristul, hotaraste ca trebuie sa il ucida pe baiat, pentru a-l impiedica sa implineasca o profetie catastrofala.
Derulat in ritm alert, "The Omen" creeaza o atmosfera malefica, intr-un mod care iti taie respiratia, fiind primul film dintr-o mostenire clasica a groazei.
2. Rosemary’s Baby (1968)big grinupă ce se mută într-un apartament dintr-o clădire rău famată, Rosemary Woodhouse începe să aibă vise ciudate. Iar soţul ei, Guy, se împrieteneşte cu doi bătrâni, Roman şi Minnie. Rosemary află că este însărcinată, deşi soţul ei s-a îndepărtat de ea. Minnie se oferă să o îngrijească pe viitoarea mamă şi astfel îi oferă o poţiune despre care îi spune că este bună pentru copil. Rosemary se simte din ce în ce mai rău.
1. The Exorcist (1973):Bazat pe romanul lui William Blatty din 1971, filmul combină 3 scenarii într-o temă de success. O fetiţă de 12 ani este posedată de demoni şi numai un exorcist o poate salva. Ea locuieşte împreună cu mama ei în Georgetown, Washington şi trăieşte simptome ciudate, care îi pun în pericol viaţa. Ajutorul medical nu îi poate fi de niciun folos, singura soluţie rămânând căutarea unui exorcist care să alunge demonii.

"Exorcistul este primul film de acest gen care a avut un asemenea mare succes de public. Mizând pe realism, regia lui Wiliam Friedkin este de o eficacitate exemplară care îmbină perfect climaxul, de la teroare la masca de groază a eroinei posedate de Diavol, ceea ce constituie cheia naturalului din spectacol." – Gerald Lanne – 1991 (Dictionnaire des Films)
Cam atat! distractie placuta cu prietena ta sau mai bine zis frica placutalaughing Funda?batting eyelashes te pup bye

3 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Pentru ca tot e Halloween in curand vezi Trick r Treat, daca nu l-ai vazut ca a aparut in 2008.
http://www.cinemarx.ro/......04984.html
Cat despre noile filme horror ale acestui an poti sa vezi care sunt la adresa de mai jos
http://www.cinemarx.ro/cauta/horror+2010
Eu am vazut Resident Evil Afterlife si mi-a placut.
Pe de alta parte am vazut si un film psihologic-horror care mi-a placut, desi este mai lent in dezvoltare si nu pare horror decat dupa un timp
http://www.cinemarx.ro/filme/Shelter-Shelter-477743.html

| TheLostInTheDark a răspuns:

-shutter
-jennifer's body
-dead silence
-house of wax
-Humpty Dumpty
-cabin fever
-legend of bloody mary
-grace

| alicool a răspuns:

Prietena aia sunt eu?