| FlorinAdrian a întrebat:

ma puteti ajuta si pe mine as vrea sa fac o fumigena dar nu cu mingi de ping pong cu altemateriale

Răspuns Câştigător
| CrysisMD a răspuns:

Salut, eu te pot ajuta is Profesional in asa ceva.Deci reteta pentru o fumigena:
I-ai 1/2kg de Azotatul de potasiu (Salpetru) si tot atita cantitate de zahar le pui impreuna intr-un vas si le pui la aragaz si agiti solutia pina cind capeti o masa de culoarea caramelei, apoi adaugi c-am 10 g de hidrogeno-carbonat de natriu (NaHCO3) si apoi lasi vreo 5 minute sa se raceasca substanta si pe urma aceasta masa o pui in cutiute de chibrite si lasi c-am 1 ora sa se intareasca. Dupa ce s-a intarit aprinzi si vezi efectul. Lucreaza Garantat 100%

2 răspunsuri:
| CrysisMD a răspuns:

@FlorinAdrian De la magazin specializat in ingrasaminte minerale.

| FlorinAdrian explică:

Si de unde sa cumpar azotat de potasiu si hidrogeno-carbonat de la baumax?