| MyDestiny_6832 a întrebat:

Am o mica curiozitate. Astazi un coleg m-a pus sa ma gandesc la un numar, fara sa ii spun despre ce numar e vorba sa-l inmultesc cu 2, sa-i adaug 100, sa-l impart la 2 si apoi sa scad numarul original. A ghicit rezultatul si nu vrea sa-mi spuna cum a facut asta.Imi poate explica cineva?big grin

3 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

E o „șmecherie". Atunci când a spus să adaugi 100, îi era clar că rezultatul final va fi 50 pentru că a împărțit 100 la 2. Așa simplu putea să spună orice alt număr, pe care-l împărțea și știa cât îți va da ție.
Sper că ai înțeles. big grin

| CharlieHarper a răspuns:

Rezultatul îi același indiferent de numărul ales, ca să te convingi încearcă să faci același lucuru cu 5 și cu 10 de exemplu și ai să vezi că ai să obții același rezultat în ambele cazuri.

| codrinstefan2103 a răspuns:

(X*2+100)/2-X=50