| golem2345543 a întrebat:

As dori sa cumpăr narghilea si nu știu ce sa pun din cele doua. Adică: pentru narghilea am nevoie de aroma sub forma de pietricele sau de aroma sub forma de "frunze" (celalalt tip de aroma; înțelegeți voi) cea care se cumpără la pachet.
Sau am nevoie de ambele?

1 răspuns:
| CiobotaruValentin a răspuns:

Fumatul narghilelei a fost inventat ca o alternativă mai puţin dăunătoare a fumatului, conform tradiţiei (conform religiei, fumătorilor din India le era interzisă atingerea directă a tutunului de gură, conform tradiţiei), astăzi, în schimb, putem cocheta cu acest viciu într-un mod complet lipsit de nicotină şi tutun.

Tutunul de narghilea constituie o masă (substanţă) fructoasă, cu consistenţă umedă care conţine atât nicotină, cât şi tutun, ce-i drept într-o cantitate mai redusă decât ţigara; apa filtrând şi răcind meticulos fumul creat; nu produce materiale atât de nocive ca şi în cazul ţigării în fumul fierbinte, însă cu toate acestea, reprezintă totuşi o formă de fumat. Din acest motiv, noi recomandăm această modalitate a fumatului narghilelei numai în cazul în care simţiţi o nevoie expresă de nicotină şi de gustul specific a caracterului tutunului şi fireşte numai dacă aţi depăşit vârsta de 18 ani.

Trendurile actuale, în schimb, avansează în mod evident în direcţia fumatului narghilelei fără nicotină şi tutun.

Cu ajutorul pietrelor minerale aromate pentru narghilea nu doar că putem substitui pe deplin tutunul de narghilea, ci obţinem ceva mult mai bun decât gustul şi cantitatea de fum a acestora. Mai multe informații pe www.shisharoma.ro.

O alta alternativă ideală sunt pastele sau gelurile de narghilea, pe care le puteți savura individual sau puteți să le amestecați cu tutun sau chiar între ele. Mai multe informații pe ro.unicream.eu.

În esenţă, aici nu se formează fum adevărat, ci numai vapori de apă în care pot fi resimţite aromele de fructe, deoarece caracterul tutunului nu estompează gusturile, aromele. Fumul acesteia este mult mai uşor, neproducând tuse nici persoanelor nefumătoare, nu va produce dureri de cap asemănătoare celor care pot surveni în cazul tutunului.

Dintre avantajele pietrelor minerale aromate vrem să scoatem în evidență faptul că sunt reutilizabile cu ajutorul umidificatoarelor de minerale / tutun Shishasyrup. Mai multe informații pe www.shishasyrup.ro.

Dacă în trecut aţi încercat deja aceste minerale aromate se poate ivi situaţia în care să fi rămas cu amintirea unei umpluturi proaste, nu foarte fumigene. Din nefericire, primele astfel de produse apărute în urmă cu cca.5-6 ani erau încă foarte precoce, stricând uşor imaginea pietrelor, însă de atunci, în anii trecuţi acestea au trecut prin dezvoltări continue, iar astăzi întrec într-adevăr, ba mai mult chiar depăşesc performanţa tutunurilor.