Întrebare recomandată | DeleteMarker a întrebat:

Cum invat engleza rapid?!

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cu un profesor, sau la un curs intensiv!

| Donsavas a răspuns:

Salut! Crede-ma,nu ai cum sa inveti ceva ce nu iti place! Cauta sa asociezi invatatul cu activitati ce iti produc placere, altfel nu prea se poate. Daca iti placea, o invatai pana acum, mai mult ca sigur, mai ales daca aveai posibilitatea de a te pregati. Poti sa inveti sa faci tot ce iti place in limba engleza, atat cat reusesti sa intelegi deocamdata. Incepe prin a conversa folosind propozitii de baza sau a juca jocuri ce iti vor construi vocabularul fundamental. Nu sunt multe de spus. E mai importanta practica, ca teoria. Asta ca sa stii cu ce si de unde sa incepi. Spor la invatat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Folosește aplicația Duolingo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ajutat de un profesor sau cumpara cartea " Engleza fara profesor" de Leon Levițchi/ Dan Duțescu. happy

| ĂlaRău a răspuns:

Urmeaza un curs apoi gaseste-ti parteneri de discutie si exerseaza regulat.

| Louys a răspuns:

Vorbeste cu un prieten in engleza, si incearca sa vorbesti cat mai corect cu el, iar el sa iti raspunda tot in engleza.( daca e mai bun ca tine e si mai bine).

Si fi atent la ore big grin

| MoonWolf a răspuns:

Nu vei invata engleza repede prin aplicatii gen duolingo sau ce au mai recomandat unii,ca sa invetii engleza rapid,trebuie sa folosesti limba aceasta in fiecare zi, de ex, poti incepe sa te uilti la filme/documentare cu subtritare, dupa incerci fara subtitrare, poti incerca jocuri sau altele big grin
Bafta!

| Alex_Florin_1980 a răspuns:

Incearca aplicatia duolingo. pentru ca este gratis si usor.

| BroRo01 a răspuns:

Eu m-am mutat in Anglia acum 1 an jumate si metoda meade a o invata este urmatoarea: toti ascultam muzica in engleza, cauta melodia pe Youtube dar varianta 'lyrics' ca sa vezi si versurile si ce nu stii traduci. De mine s-a prins si a fost si mai distractiv dacat sa citesc...

| Ely167 a răspuns:

Poti folosi aplicatia "duolingo"! Este disponibila pe magazin play. Pe lanaga invatat poti sa afli cat de bine o sti... Eu o folosesc si am invatat foarte repede! Sper ca ti-am fost de ajutor!

| lamaFina334 a răspuns:

Joci minecraft! Acolo sunt multe cuvinte in engleza pe care le inveti foarte usor

| RobyLucy9 a răspuns:

Iti recomand aplicatia "Duolingo", este foarte folositoare mai ales daca esti un incepatpr. Inscrie-te la un curs ori alege o tema, ex: Bomboane, foloseste dictionarul roman-englez online, sau cumpara unul si tradu cuvintele de la tema "Bomboane", apoi fa o recapitulare pentru a vedea daca le-ai invatat. Sper ca te-am ajutat