| Makapae a întrebat:

Salut, doresc sa achizitionez un Nikon dslr d3100. Este bun? Sunt incepator, vreau sa devin fotograf dar vreau sa incep totul de la 0 ca sa ma initiez in tot.

Răspuns Câştigător
| XYZ02 a răspuns:

Salut,pentru inceput Nikon D3100 este o alegere buna doar in contextul in care il cumperi foarte ieftin(500-600ron plus kit).
Altfel este situat putin cam ciudat intre Nikon D90 si Nikon D3200.
Daca vrei sa faci portrete un D90 il gasesti la 900-1000Ron impreuna cu 50mmD(obiectivul o merge perfect datorita motorului de focus din D90).Pe langa asta D90 este un body pentru pasionati poti acces mult mai rapid setarile plus viewfinder ce foloseste pentaprisma.
Iar acum D3200 care este mai modern, foloseste acel senzor pe care inca il gasesti la D3500 plus filmare Full HD(ceea ce face si D3100, dar D90 well... a fost primul DSLR de la Nikon care a avut functia de filmat, dar sa spunem doar ca mai bine folosesti telefonul mobil).
Oricum acel D3100 este un aparat bun, pentru 500-600ron nu gasesti ceva peste, dar daca esti interesat in fotografia de portret mai bine mergi pe un D90+50mm sau pentru restul D3200+kit.

3 răspunsuri:
| MonkeyFace a răspuns:

Un Nikon dslrd3100 este foarte bun pentru un fotograf incepator. Are o calitate buna.

| Makapae explică (pentru XYZ02):

Am gasit un Nikon d3100 la 450 ron. Este ok? Iar daca da imi puteti recomanda un kit?

| XYZ02 a răspuns (pentru Makapae):

Daca D3100 vine cu obiectiv kit(adica cel mai probabil 18-55mm)este un pret foarte bun, pentru ce folositi mai exact aparatul?
Pentru a face poze familiei este perfect, poate as mai adauga un obiectiv de 35mm f1.8 pentru a obtine efectul de blur pe care multi il cauta, dar ajuta foarte mult si la fotografia in lumina scazuta.
Apoi daca doresti sa inveti fotografia parerea mea ca mai bine mergi pe D90