| BughY a întrebat:

Salut imi puteti spune ceva despre poezia Izvorul Noptii de Lucian Blaga? dar nu comentariu

funditabig grin

Răspuns Câştigător
| deea_5125 a răspuns:

Buna...paitongueoezia face parte din volumul''Poemele luminii''(1919). Titlul sugereaza fascinatia ochilor negri ai iubitei.Ca specie literara este o idila deoarece ilustreaza viata si dragostea, manifestate in mijlocul naturii, intr-o forma optimista. Poezia nu este structurata pe stofe.Ritmul si rima lipsesc.Muzicalitatea este data de pauze, dirijate de emotia poetului. fundita?

4 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Exista melodie pe versurile lui Blaga si o canta Florin Bogardo http://www.youtube.com/watch?v=eVeEmlEf3as iar ca text "O poezie simplă ca iubirea şi complexă ca iubirea." "Poezia "Izvorul nopti" este un scurt, dar profund omagiu adus frumusetii iubitei, exprimat printr-o confesiune solemna si plina de fiori."

| loli_8683 a răspuns:

Buna! In abordarea operei lui blaga, ar trebui sa te opresti asupra universului liric al poeziei, care exprima sentimente de adulatie ale eului liric asupra iubitei. Acest univers e destul de restrans initial (iubita), dar care prin ochii persoanei iubite capata viata si se extinde hiperbolic. In cazul de fata, eul liric blagian nu mai pune pe aceeasi linie natura cu iubirea, ci prima ii este subordonata iubirii care determina si conditioneaza existenta celorlalte. Apoi este nevoie de o abordare a figurilor de stil. Oximoronul din poezie (asa-s de negri ochii tai, lumina mea) este unul dintre cele mai profunde din lirica romaneasca. Prin aceasta figura de stil, iubita este investita cu puteri aproape supra naturale si reuseste sa creeze lumea iubitului ei, ceeace face trimitere catre o atitudine de idolatrizare din partea eului liric (Cel care este responsabil de creatia elementelor naturii fiind Dumnezeu). Sunt si niste epitete in poezie (ti-s ochii asa de negri), negri fiind un adjectiv la superlativ si o hiperbola (Imi pare ca ochii tai, iubito, sunt izvorul din care tainic...). Si cred ca ar fi ok sa te ocupi si de elementele de versificare: rima, ritm, metrica. spor. Versurile sunt albe, nu au rima, metrica este inegala de la un vers la altul si e o singura strofa. s-au mai postat raspunsuri pe aceeasi tema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fost scrisa de un autor intr-ul loc siautorul ala a avut inspiratie multa multa multa, si o fundaaaaaaaaaaaa mare in piept dupa ce a lansato

Nu ai voie sa spui asa ceva! Pentru scoala nu se pot posta aici!

Dar eu asta am scris la tema de acasa si am luat 4 ma gandeam ca imi pune 2 sau 3 dar nuuu 4...rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi ziceti ceva despre poezia pe tarm de lucian blaga, ca nu o gasesc nicaieri