| Gangsta4Life a întrebat:

Salutare ! Imi puteti spune unde pot gasi un comentariu la poezia Pasarea Sfanta a lui Lucian Blaga ? Un comentariu mai simplu ...si mai micut. Multumesc!

2 răspunsuri:
| Nessie a răspuns:

Poezia "Pasarea sfanta", face parte din volumul de poezii "Lauda somnului". Conceptia lui Blaga despre semnul poetic a coincis în mod surprinzator cu aceea exprimata în "Maiastra" lui Brâncusi. Descriind-o liric, poetul îsi exprima aproape explicit aspiratia catre un anumit tip de structurare, care-l individualizeaza între ceilalti poeti ai epocii. Sculptorul a redat, cu materialele specifice plasticii, fara a se sluji de cuvînt, ideea de,, cîntec" concretizata într-o pasare. Poetul ar dori, la rîndul sau, realizarea unei performante asema­natoare : un cuvînt care sa pastreze în el întreaga faptura pe care o exprima, care sa faca sa coincida în el materia si spiritul: "Ai trait candva în funduri de mare / si focul solar l-ai ocolit pe de-aproape". Un astfel de cuvant nu poarta în el uciderea realului, ci viata, aidoma cuvantului originar, a Logosului sau a "duhului sfant", care poate reantemeia lumea chiar dupa un distrugator diluviu ("în paduri plutitoare-ai strigat / prelung deasupra întaielor ape").

Sper sa te ajute.