| HanszmR a întrebat:

Salut. La vara vreau sa merg pe munte. Sunt incepator si as vrea sa-mi dati cateva sfaturi pentru ca vreau sa merg cu cortul.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La munte si la mare NICIODATA sa NU mergi neinsotit de un cunoscator bun a locului!
Cu atat mai valabil daca esti incepator.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mergi intr-o zona cu mai multi oameni, poate chiar un camping. Nu te arunca in salbaticie nepregatit.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Cele mai importante lucruri ar fi: sa nu mergi singur, sa urmati trasee marcate, sa aveti apa si mancare destula la voi, sa aveti grija unde campati pentru ca nu oriunde se poate, sa nu tineti mancarea in cort pentru a nu atrage animalele salbatice, in special ursii. Sa aveti grija cu focul, sa il stingeti de fiecare data, sa aveti grija la sursele de apa de pe traseu, sa fie surse sigure. Sa aveti la voi trusa de prim ajutor, frontale si acumulatori pentru acestea, un briceag sau un cutit ar fi de asemenea folositor. Sa aveti imbracaminte adecvata muntelui (imbracati-va cu mai multe straturi), sa aveti neaparat o pelerina de ploaie, un polar pentru ca vremea pe munte este schimbatoare indiferent de anotimp. Sa aveti la voi crema cu protectie solara (chiar si la munte radiatiile solare sunt periculoase). Nu ar strica sa aveti si bete de tracking la voi (va pot prinde bine in zonele mai dificile). Inainte de a cauta un traseu, asigura-te ca toate lumea poate merge pe munte, ca sunt invatati sa mearga macar un timp indelungat pe jos. Alegeti doar trasee marcate si trasee accesibile pentru incepatori. Poti vedea traseele existente pe site-ul celor de la muntii-nostri.ro. In cele din urma, cel mai important lucru pe munte este sa nu riscati nimic. happy

| Werrich a răspuns:

Prima oară la cort? Sfaturi pentru începători
https://ioanstoenica.com/......ncepatori/

Camping cu cortul – Top 20 de lucruri esențiale pe care trebuie să le ai la tine când mergi cu cortul
https://www.libertatea.ro/......re-2995621

| mi25 a răspuns:

Respecta muntele si regulile lui. Cine nu le resecta va fi pedepsit de munte. Ti-o spune un om care a strabatut cu pasul cel putin 75% din muntii Romaniei.
Ca incepator iti recomand:
- alege trasee mai usoare, cunoscute si umblate de oameni;
- nu campa departe de o cabana, alti turisti, deoarece poti fi tinta unor animale salbatice; de asemenea pe vai unde se produc torenti in caz ca ploua;
- alegerea imbracamintei si mai ales incaltamintei are un rol deoasebit;
- atentie la vreme: la munte este foarte schimbatoare.
De asemenea, ceea ce ti-au spus celalti useri si ce ti-au indicat s studiezi.

| dinaprilie a răspuns:

"Fa-ti" mana mai intai la padure de ex si vezi daca tr descurci.

| rino90 a răspuns:

Daca vrei sa mergi cu cortul trebuie sa iei in condiderare urmatoarele lucruri.
1. pregatire - fa o lista cu ce va trebuie de luat la voi (google)
2. trebuie sa te asiguri ca nu a plouat recent si ca nu va ploua in urmatoarele zile.
3. Legat de nr 2, daca te asezi in apropiere de un parau, sa nu te asezi prea aproape de el. Iti recomand zonele inalte. in caz ca ploua sa nu vina apa cu putere pe parau si sa va ia cortul.
4. Nu lasati mancarea in cort. O sa atraga vulpile sau chiar ursii. Daca ati venit cu masina, e o optiune sa lasati acolo mancarea.
5. Seara puteti sa faceti galagie / sa petreceti zgomotos. Asta o sa sperie animalele. Nu recomand galagie daca mai sunt localnici prin zona.
6. Asigurati-va ca va gasiti o zona, unde mai sunt inca cateva corturi. Nu va puneti cortul singur, izolat.
7. Nu aruncati resturile de mancare pe langa cort.
8. Luati saci menajeri, ca sa aruncati gunoaiele
9. Sa va luati haine groase, pentru seara.
10. cautati izvoare, pentru apa potabila.
11. Daca gasiti caini (care sunt prietenosi cu voi), puteti sa-i hraniti, ca sa stea cu voi noapte si sa va pazeasca.
12. verificati sa aveti un cort impermeabil la apa.
13. nu rupeti crengile. Folositi ce gasiti deja rupte pe jos.
14. daca incepeti un traseu, sa nu schimbati niciodata semnul traseului. urmati-l doar pe acela si nu va abateti de la traseu.

Sper sa va ajute si sa va distrati.
Nu uitati sa nu stricati si sa strangeti dupa voi