| JustWannaDance a întrebat:

Salut.
Sunt singura acasa, si vreau sa-mi fac ceva dulce de mancare.laughing
Va rog ajutati-ma...
Daca stiti ceva retete...laughing
Dar nu vreau sa lucru cu cuptorul...
Fundita. happy

3 răspunsuri:

Eu am inventa o reteta super sipla si gustoasa. Inmoi un piscot in cafea si il pui pe o farfuriuta. Adaugi frisca peste si apoi presari cacao. Acum vreau sa incerc ceva: clatite cu ciocolata.

| Simpluuu a răspuns:

Salata de fructe cu menta:

Ingrediente si cantitati:

1 mango sau papaya;
1 cana capsune;
2 kiwi;
1 banana;
2 portocale;
3 linguri miere;
1 lingura lichior de ciocolata (optional);
3-5 frunze de menta;
1 cana afine sau zmeura.

Mod de preparare:

1. Curata si taie fructul mango sau papaya si pune bucatile intr-un bol mediu. De asemenea, indeparteaza coditele la capsune si taie-le pe jumatate sau sfert, dupa cum consideri, adaugandu-le apoi in bol. Curata si taie kiwi, apoi cojeste banana, feliaza fructele si adauga-le si pe acestea in bol.

2. Taie in bucati marunte o portocala si adauga fructul in bol. Pe cea de-a doua portocala o poti taia pe jumatate, pentru ca apoi sa storci jumatatile deasupra bolului.

3. Amesteca usor mierea si alcoolul (daca folosesti) cu fructele taiate.

4. Taie marunt menta si amestec-o apoi cu salata.

5. Adauga fructele de padure si lasa ingredientele sa se intrepatrunda intre 10 minute si 2 ore, cum preferi, dupa care poti servi.

MAI MULT DESPRE: miere, zmeura, afine, salata cu fructe, menta, mango, papaya, kiwi, banana, portocala, lichior de ciocolata, fructe de padure

| ღAღdღaღ a răspuns:

=`.Clatiteee cu Fintetti si cu zahar pudra pe deasupra:X
=`.Milkshake
=`.Salata de fructe cu frisca:X
=`.Inghetata pe care sa o faci tubig grin
=`. Capsuni cu ciocolata:X
=`. Folositor?big grin